Jesteś tutaj: HomeMagazynPrawosławni obchodzą dzisiaj I dzień świąt

Prawosławni obchodzą dzisiaj I dzień świąt

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn środa, 07 styczeń 2015 14:41

Dzisiaj kościół prawosławny obchodzi I dzień świąt, czyli wspomina narodzenie Jezusa Chrystusa. Wczoraj prawosławni zasiedli natomiast do Wigilii. Wspólnota prawosławna w Polsce liczy ponad 500 tys. wiernych.

Wyznawcy prawosławia dzień 6 stycznia (odpowiednik naszej Wigilii) obchodzą jako ścisły post, zamiast opłatkiem dzielą się natomiast prosforą. Najważniejszym dniem jest jednak dzisiejsze Rożdziestwo Christowo, gdy wieczorami odprawiane są uroczyste nieszpory. Jutro (8 stycznia) Cerkiew Prawosławna będzie obchodził święto Bogurodzicy.

 

Różnica 13 dni w stosunku do świąt katolickich związana jest z faktem, że Cerkiew opiera się kalendarz juliański.

 

Diecezja łódzko-poznańska liczy ponad 27 tys. wiernych. Dzieli się na trzy dekanaty, w tym obejmujący województwo kujawsko-pomorskie bydgoski. Znajdują się w nim trzy parafie pw. św. Mikołaja w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Sierpień 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
  • Rząd szacuje straty spowodowane suszą na ponad miliard złotych

    Problem suszy, a właściwie ogólnego deficytu wody, dostrzegalny jest od kilku tygodni. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach ocenił, że w okresie od 11 czerwca do 10 sierpnia zjawisko suszy dotknęło prawie wszystkie gminy w województwie kujawsko-pomorskim, w różnym stopniu. Ministerstwo Rolnictwa kładzie na stół pierwszą pulę pieniędzy.

    Etykiety: susza Rolnictwo
  • Udany skok ze spadochronem posła Skuteckiego

    Co ciekawego w polityce słychać? Dobiega końca proces kształtowania list, choć nie trzeba się też aż tak śpieszyć, bo ostateczny termin rejestracji kandydatów minie dopiero 3 września. W ostatnim tygodniu poznaliśmy całą listę kandydatów Prawa i Sprawiedliwości, potwierdziły się jedynki komitetach Lewicy i PSL-Kukiz.

Wiadomości z regionu

Śledź nas