Jesteś tutaj: HomeMagazynPrawosławni obchodzą dzisiaj I dzień świąt

Prawosławni obchodzą dzisiaj I dzień świąt

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn środa, 07 styczeń 2015 14:41

Dzisiaj kościół prawosławny obchodzi I dzień świąt, czyli wspomina narodzenie Jezusa Chrystusa. Wczoraj prawosławni zasiedli natomiast do Wigilii. Wspólnota prawosławna w Polsce liczy ponad 500 tys. wiernych.

Wyznawcy prawosławia dzień 6 stycznia (odpowiednik naszej Wigilii) obchodzą jako ścisły post, zamiast opłatkiem dzielą się natomiast prosforą. Najważniejszym dniem jest jednak dzisiejsze Rożdziestwo Christowo, gdy wieczorami odprawiane są uroczyste nieszpory. Jutro (8 stycznia) Cerkiew Prawosławna będzie obchodził święto Bogurodzicy.

 

Różnica 13 dni w stosunku do świąt katolickich związana jest z faktem, że Cerkiew opiera się kalendarz juliański.

 

Diecezja łódzko-poznańska liczy ponad 27 tys. wiernych. Dzieli się na trzy dekanaty, w tym obejmujący województwo kujawsko-pomorskie bydgoski. Znajdują się w nim trzy parafie pw. św. Mikołaja w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

Kosma Złotowski

  • Wiceprezes ZNP zapowiada, że nie ucierpią maturzyści

    Strajk pracowników oświaty to obecnie w Polsce temat numer jeden, ale trudno się dziwić, bowiem tegoroczni maturzyści nie wiedzą nawet na czym stoją, czy dostaną dopuszczeni do egzaminów w maju. Taka sytuacja mogłaby pokrzyżować ich życiowe plany. Dzisiaj w studiu TVN24 wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział zmianę taktyki.

    Etykiety: strajk nauczycieli
  • Ministerstwo zachęca do pisania e-pism ogólnych

    Dla załatwienia wielu spraw urzędowych są gotowe druki formularzy, ale nie sposób przewidzieć wszystkich możliwych spraw. W takiej sytuacji możemy skierować do wybranego przez nas urzędu pismo ogólne. Do korzystania z tej możliwości w ramach korespondencji elektronicznej zachęca Ministerstwo Cyfryzacji.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.