Jesteś tutaj: HomeMagazynE-usługi mogą finansować transport publiczny?

E-usługi mogą finansować transport publiczny?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 01 listopad 2014 16:41

Tak przynajmniej twierdzi przedstawiciel chińskiego producenta elektroniki Huawei Piotr Głaska, który uważa, że sieć bezprzewodowa w komunikacji zbiorowej może generować przewoźnikowi dochody. Koncepcja ta została przedstawiona w środę w trakcie odbywającego się w Bydgoszczy Forum Inwestycji Tramwajowych i Trolejbusowych.

Bezprzewodowy internet Wi-Fi staje się powoli standardem w komunikacji publicznej. Jako pierwszy swoją flotę wyposażył w to udogodnienie dla pasażerów PolskiBus, staje się toteż standardem w nowych wagonach kolejowych, a niedługo taka funkcjonalność będzie funkcjonować też w bydgoskiej komunikacji miejskiej. Zapewnienie pasażerom większego komfortu podróży przez internet bezprzewodowy to dla przewoźników są przede wszystkim dodatkowe koszty.

 

Zdaniem Piotra Głaski z Huawei tak jednak nie musi być, gdyż rozwój technologii sprawia, że przewoźnicy będą mogli na bezprzewodowym internecie zarabiać.

 

W Pekinie około 50% populacji korzysta z transportu publicznego, jak wyliczono spędzają oni średnio w niej około 51 minut dziennie. Przewiduje się, że w Warszawie nie będzie to wiele mniej. W Bydgoszczy w zależności od miejsca zamieszkania podróż do centrum trwa od kilkunastu minut nawet do godziny w przypadku Fordonu. Sprawia to, że przedsiębiorstwa organizujące transport zbiorowy mogą zarobić miliony złotych rocznie na reklamach.

 

Zdaniem Głaski, aby osiągnąć konkretne zyski, to reklama musi być w pewnym sensie inteligentna. Reklama taka mogłaby być wyświetlana na ekranie smartphoona, którego właściciel podróżując autobusem, tramwajem, bądź pociągiem korzysta z bezpłatnego dostępu do internetu.

 

Przewoźnicy mogliby w ramach dostępu do sieci Wi-Fi dodatkowo oferować dostęp do bazy filmów, które pasażerowie mogliby oglądać w czasie podróży na ekranie swojego telefonu. To rozwiązanie mogłoby się sprawdzić w szczególności w transporcie podmiejskim, gdzie podróż bywa z reguły dłuższa niż poruszanie się w granicach administracyjnych miasta. Dostęp do filmów mógłby być bezpłatny lub za dodatkową niewielką dopłatą do biletu.

Komentarze

Warte obejrzenia

 

Kosma Złotowski

  • Wiceprezes ZNP zapowiada, że nie ucierpią maturzyści

    Strajk pracowników oświaty to obecnie w Polsce temat numer jeden, ale trudno się dziwić, bowiem tegoroczni maturzyści nie wiedzą nawet na czym stoją, czy dostaną dopuszczeni do egzaminów w maju. Taka sytuacja mogłaby pokrzyżować ich życiowe plany. Dzisiaj w studiu TVN24 wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział zmianę taktyki.

    Etykiety: strajk nauczycieli
  • Ministerstwo zachęca do pisania e-pism ogólnych

    Dla załatwienia wielu spraw urzędowych są gotowe druki formularzy, ale nie sposób przewidzieć wszystkich możliwych spraw. W takiej sytuacji możemy skierować do wybranego przez nas urzędu pismo ogólne. Do korzystania z tej możliwości w ramach korespondencji elektronicznej zachęca Ministerstwo Cyfryzacji.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.