Jesteś tutaj: HomeMagazynCzy światu grozi wojna światowa?

Czy światu grozi wojna światowa?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn środa, 28 sierpień 2013 22:26

Od kilku dni świat z uwagę obserwuje sytuację na Bliskim Wschodzie. Amerykanie grupują wojska, które będą mogły uderzyć na Syrię. Rosja stanowczo jednak ostrzega przed skutkami tej interwencji.

 

Świadczy o tym chociażby zablokowanie przez Kreml rezolucji ONZ przeciwko Syrii. Interwencja zbrojna państw zachodnich ma być podyktowana użyciem broni chemicznej przez siły prezydenta Baszara Assada. Zachodni przywódcy nie mają wątpliwości, że taki incydent miał miejsce. Pojawiają się jednak głosy, że broni chemicznej użyli arabscy terroryści. Do tej pory eksperci ONZ badający ten incydent nie przedstawili raportu.

 

Atak na Syrię może doprowadzić do włączenia się w ten konflikt najbliższego sojusznika tego państwa Iranu.  Do konfliktu włączy się wówczas także Izrael, który ma wrogi stosunek do Syrii i Iranu. Niewykluczone, że wówczas w obronie Iranu i Syrii stanie Rosja i Chiny.

 

Mówienie o wojnie światowej może wydawać się przesadzone, ale jeżeli sytuacji wyrwie się z pod kontroli każdy scenariusz jest możliwy.

 

W ewentualnej interwencji zbrojnej w Syrii jak zapowiedział premier Donald Tusk nie weźmie udziału Polska. Z kolei interwencje USA na Bliskim Wschodzie popiera wedle sondaży tylko 8% amerykanów. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

  • Prace nad wojewódzką strategią toczą się wolniej niż zakładano

    Istnieje prawdopodobieństwo, że nową Strategię Rozwoju Województwa do 2030 roku Sejmik Województwa uchwali w przyszłym roku. Główną przyczyną przedłużenia prac jest epidemia COVID-19, która utrudniła organizacje spotkań konsultacyjnych. Pierwotny plan zakładał uchwalenie nowej strategii mniej więcej jesienią.

  • Od soboty bez maseczek

    W przypadku, jeżeli będziemy zachowywać dystans w odległości 2 metrów od siebie, nie będziemy musieli nosić maseczek. Zniesienie tej restrykcji zapowiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Nowe regulacje wejdą już od soboty 30 maja.

Wiadomości z regionu