Jesteś tutaj: HomeMagazynPowiat pilski, na granicy ziemi bydgoskiej

Powiat pilski, na granicy ziemi bydgoskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 20 lipiec 2013 17:32

Piła jest jednym z ważniejszych miast Wielkopolski. Chodź te tereny mają bardzo silne związki z Bydgoszczą, to  z racji nowego podziału administracyjnego, to mówi się o nich niewiele, co nie zmienia faktu, że w jakimś stopniu one nadal istnieją.

 

Bezrobocie w powiecie pilskim wynosi niecałe 14% (podobnie jak w powiecie bydgoskim),  dużą zasługę ku temu ma fabryka Philipsa, czy także osoba kontrowersyjnego byłego senatora Henryka Stokłosy, będącego jednym z większych pracodawców.

 

Prawa miejskie Miasto Piła otrzymało w XV wieku, potwierdzone one zostały przez króla Zygmunta Starego w 1513 roku. W czasie I rozbioru Polski Piła trafiła do Prus razem z Bydgoszczą. Okres zaborów mógł mieć duży wpływ na powstawanie relacji pomiędzy miastami. W czasie II wojny światowej miasto pełniło rolę ważnej twierdzy w ramach Wału Pomorskiego. Niestety z tego powodu zniszczone zostało około 70% miasta i trzeba było je budować praktycznie od nowa. Od 1975 roku piła była stolicą województwa. W 1998 roku miasto weszło w skład województwa Wielkopolskiego, obecnie liczy niecałe 75 tys. mieszkańców, podobnie jak Inowrocław.

 

W skład powiatu pilskiego wchodzi gmina Wyrzysk, leząca przy granicy zwojewództwem kujawsko-pomorskim. Znajduje się ona pod dużym oddziaływaniem Bydgoszczy, głównie za sprawą drogi krajowej nr 10, która pozwala w około 50 minut dotrzeć do Bydgoszczy oraz przebiegającej przez Osiek (miejscowość w gminie Wyrzysk) linii kolejowej nr 18.  Odległość z Bydgoszczy do Wyrzyska jest podobna jak odległość z Bydgoszczy do Torunia.

 

Także w strefie oddziaływania Bydgoszczy znajdują się takie gminy jak Łobżenica. Wielu młodych na studia udaje się do Bydgoszczy, gdzie często po ich zakończeniu pozostaje. Powiaty pilski i powiat złotowski dość blisko współpracują także z powiatami sępoleńskim i chojnickim (województwo pomorskie).  Szczególnie silne są jednak związki z Krajną. 

 

W czasie negocjowania nowego podziału administracyjnego kraju pojawiła się koncepcja województwa bydgoskiego, w skład którego miała wejść miedzy innymi Piła, Chojnice i Inowrocław. Ostatecznie nie spotkała ona akceptacji rządzących krajem.

Komentarze

Warte obejrzenia

« Listopad 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
  • Premier wygłosił expose, posłowie pytali, a później Sejm udzielił wotum

    Wtorek w Sejmie był ważnym dniem, zarówno dla nowego, a właściwie starego premiera Mateusza Morawieckiego, który wygłosił expose przed drugą kadencją rządu Prawa i Sprawiedliwości, ale też dla debiutantów w Sejmie, bowiem wielu z nich pierwszy raz miało okazję zabrać głos z mównicy.

  • Znamy projekt budżetu województwa na 2020 rok

    Do połowy listopada organy wykonawcze samorządów musiały zaprezentować projekt budżetu na 2020 rok. Przy tej okazji rozgorzała dyskusja o skutkach obniżki podatku PIT dla samorządów, w przypadku województw udział w podatku PIT jest symboliczny, bowiem wynosi około 1%, stąd też w dyskusji o budżecie Województwa Kujawsko-Pomorskiego na 2020 rok, ten wątek zostanie pominięty.

    Etykiety: Piotr Całbecki

Wiadomości z regionu

Śledź nas