Jesteś tutaj: HomeMagazynJako województwo wciąż krążymy wokół punktu kulminacyjnego drugiej fali COVID-19 (raport)

Jako województwo wciąż krążymy wokół punktu kulminacyjnego drugiej fali COVID-19 (raport)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 21 listopad 2020 12:39
Jako województwo wciąż krążymy wokół punktu kulminacyjnego drugiej fali COVID-19 (raport) Fot: Markus Spiske

Dzisiaj odnotowaliśmy przekroczenie pierwszych 500 ofiar zmarłych z powodu COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim. Ostatni tydzień to utrzymanie tendencji na poziomie około 130 ofiar tygodniowo – jest to niepokojące, bowiem tygodniowo umiera więcej osób, niż od początku epidemii do połowy października. Jest to zdaniem epidemiologów pokłosie dużej liczby zachorowań przed dwoma i trzema tygodniami, co daje nadzieję, że sytuacja będzie się stabilizować.

 

Fakty:
1. Łącznie od początku pandemii w województwie kujawsko-pomorskim zmarły z powodu COVID-19 503 osoby. W ostatnim tygodniu (sobota 13 listopada – piątek 20 listopada) były to 129 zgony. Dzisiaj stwierdzono kolejne 33 zgony.

 


2. W tym okresie stwierdzono w naszym województwie 7537 nowych zachorowań, tydzień temu było to o blisko tysiąc więcej, stąd też widoczny jest spadek zakażeń w kujawsko-pomorskim.


3. Średnia zakażeń dla ostatnich 7 dni na 100 tys. mieszkańców w Polsce wynosi 56,6, natomiast w naszym województwie 54, czyli znajdujemy się poniżej średniej, gdy to jeszcze nie tak dawno w kujawsko-pomorskim ten wskaźnik był najwyższy w kraju. Szczegółową sytuację na 100 tys. mieszkańców dla poszczególnych powiatów przedstawimy w poniedziałek.


4. Jak pokazuje poniższy wykres – aktywnych przypadków dla ostatniego tygodnia – widoczna jest wciąż mała tendencja wzrostowa, ale funkcja przypomina już linie poziomą, co pokazuje pewną stabilizację. Jeżeli liczba zachorowań nie zacznie rosnąć, liczba aktywnych przypadków powinna zacząć spadać.

 

Na tym wykresie przedstawiającym przebieg epidemii w kujawsko-pomorskim od jej początku, doskonale widać ostatnie zachwianie wzrostem nowych zakażeń

 

Wykres dla całej Polski:

Grafika: worldometers.info

 

W skali Polski do tej pory nie stwierdzono dni, w których liczba ozdrowieńców była większa od nowych zakażeń, na wykresie widać jednak również wyraźne spowolnienie.

 

5. Współczynnik reprodukcji wirusa R, wedlug wyliczeń Adama Gapińskiego wynosi dla Polski 0,97 (poniżej 1 oznacza, że epidemia się nierozwija), zaś dla województwa kujawsko-pomorskiego to 0,92 (średnia dla ostatniego tygodnia).


6. W naszym województwie stwierdzono również prawie 16 tys. ozdrowieńców, co stanowi blisko 0,8% populacji. Zważając na opinie epidemiologów, że faktyczna liczba zakażeń jest 5, a nawet 10 razy większa, przeciwciała przeciw COVID-19 powinno mieć wytworzone już kilka procent populacji naszego województwa. Ta liczba uwagi na dużą liczbę aktywnych przypadków, będzie w najbliższym czasie dynamicznie rosła.

 

Wciąż zatem jest możliwy scenariusz, iż województwo kujawsko-pomorskie jako pierwsze przejdzie punkt kulminacyjny (najwyższa liczba aktywnych przypadków na dany dzień) w Polsce.

 

Codziennie aktualizowane wykresy publikujemy: COVID-19 - dane statystyczne

 

Warte obejrzenia

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Narasta napięcie w związku z misją WHO w Chinach

    Misja pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Wuhanie nie przyniosła dotąd jasnej odpowiedzi na nurtujące świat pytanie o pochodzenie koronawirusa. Amerykańskie media zarzucają Chinom ukrywanie danych. W atmosferze napięć politycznych zespół naukowców przełożył publikację wstępnego raportu.

    Etykiety: covid19
  • Dla młodego pokolenia etos Solidarności niewiele już znaczy. Politycy tego nie chcą natomiast widzieć

    Przed tygodniem byłem świadkiem jak policjanci znoszą z ulicy młodych aktywistów, którzy zablokowali ulicę Jagiellońską, domagając się większych działań rządzących na rzecz klimatu. Nie zamierzam chwalić takiego łamania przepisów, ale nie sposób nie zauważyć, że jest to autentyczna deklaracja tożsamościowa młodego pokolenia. Mogę mieć wobec tej rewolucji politycznej duże obawy, ale nie mogę udawać, że to się nie dzieje.

Wiadomości z regionu