Jesteś tutaj: HomeMagazynWedług Brytyjskich analiz wirus w Polsce rozwija się najszybciej (raport)

Według Brytyjskich analiz wirus w Polsce rozwija się najszybciej (raport)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 17 październik 2020 12:10
Według Brytyjskich analiz wirus w Polsce rozwija się najszybciej (raport) Fot: Markus Spiske

Miniony tydzień to szereg dość negatywnych informacji dotyczących sytuacji epidemicznej w Polsce. Dzisiaj mamy pierwszy dzień, w którym duża część naszego województwa objęta jest czerwoną strefą, pojawiają się też informacje, że polska służba zdrowia jest na skraju swojej wydolności, czarnego scenariusza nie ukrywa już nawet rzecznik rządu. Ponadto niemiecki rząd objął mieszkańców naszego regionu specjalnymi rygorami.

 

W minionym tygodniu (od 9 do 16 ) października w naszym województwie stwierdzono 2433 zachorowania i 22 zgony. Jest to prawie dwukrotnie więcej niż tydzień wcześnie, a także prawie dwukrotnie więcej niż przez cały wrzesień. Mamy zatem do czynienia wręcz z geometrycznym rozwojem epidemii.

 

 

Ze stanu na dzisiaj mamy 5510 aktywnych przypadków, co daje w stosunku do ubiegłego tygodnia wzrost o 2064. Od początku października stwierdzono 42 zgony z powodu COVID-19 w naszym województwie.

 

 

Krzywa aktywnych przypadków dla Polski / grafika: worldometers.info

 

Warto się zapoznać z informacjami użytkowymi:

Czerwone i żółte strefy – co należy wiedzieć? - niezbędnik

Dla niemieckiego rządu jesteśmy ,,strefą ryzyka”. Udając się za granicę musimy przejść test lub kwarantanne

 

W Polsce wirus rozpowszechnia się najszybciej

W poniedziałek przedstawiliśmy alarmujące dane z brytyjskiego Imperial College London, o tym, że w Polsce wskaźnik reprodukcji wirusa może być trzeci najwyższy w Europie na poziomie 1.40 (na początku października Ministerstwo Zdrowia informowało, że wskaźnik R wynosi 1.39, więc jest to dość bliski wynik), co było trzecim najwyższym wynikiem w Europie po Wielkiej Brytanii i Armenii. Pod koniec tygodnia Imperial College London przedstawiło zaktualizowaną analizę, w której Polska ze wskaźnikiem 1.76 ma zdecydowanie najwyższy wskaźnik.

 

Nasze województwo według poniedziałkowej analizy Pawła Mostowego z Uniwersytetu Jagiellońskiego ma wskaźnik R na poziomie ok. 1.26, (Mostowy również przyjmował R dla Polski na poziomie około 1.4), gdy jeszcze na początku miesiąca ze wskazaniem 1.69 w naszym województwie wirus rozpowszechniał się najszybciej w kraju.

 

Wskaźnik R 1.26 oznacza, że 100 chorych na COVID-19 statystycznie zaraża 126. Stąd też mimo niższego wskaźnika R, z racji dużej liczby chorych, mamy większą liczbę zachorowań niż przy większym wskaźniku R, gdy chorych było znacznie mniej.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

  • W poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

    Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli, w wystąpieniu, w którym dość negatywnie ocenia stan polskiej psychiatrii, w tym szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. O sytuacji psychiatrii w naszym województwie będzie rozmawiał na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa. Będziemy chcieli tę debatę dla Państwa transmitować.

  • Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

    Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu