Jesteś tutaj: HomeMagazyn,,Algorytmy dają potężne możliwości tym, którzy wiedzą, jak z nimi pracować”

,,Algorytmy dają potężne możliwości tym, którzy wiedzą, jak z nimi pracować”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 26 wrzesień 2020 18:36

Silnik parowy i energia elektryczna zrewolucjonizowały przemysł i świat, zdaniem futurologa Mike Walsha obecnie nasz biznes i świat rewolucjonizują algorytmy, przed którymi już nie uciekniemy. Ich zrozumienie może nieść korzyści, ale też mogą nieść obawy. W środę odbędzie się polska premiera jego książki ,,Algorytmiczny lider. Jak być inteligentnym, gdy maszyny są inteligentniejsze od nas” - polskim wydawcą jest Wydawnictwo Poznańskie.


Rok 2020 zostanie zapamiętany na świecie głównie za sprawą pandemii COVID-19, która miała wpływ na cyfrową rewolucję, bowiem po lockdownie, większa obecność w sieci stała się wręcz elementem obowiązkowym każdego biznesu - Teraz wszyscy jesteśmy częścią cyfrowej rewolucji. Z dnia na dzień to, co kiedyś nazywaliśmy transformacją cyfrową, stało się planem na utrzymanie w biznesie – pisze Mike Walsh.

 

 

Znajdujemy się na progu nowe ery. W taki sam sposób, w jaki silnik parowy i energia elektryczna zmieniły wydajność w poprzednich epokach, sztuczna inteligencja, algorytmy i automatyzacja, będą miały zasadnicze znaczenie w kwestii tego, jak będziemy żyć i pracować w przyszłości. Nasz sukces zależeć będzie od tego, jak szybko zdołamy nauczyć się, co te nowe narzędzia i technologie oznaczają dla podejmowania decyzji, projektowania organizacji i kierowania ludźmi – ocenia futurolog.

 

Z książki dowiadujemy się jak obecne są algorytmy w naszym życiu, zarówno w tym pozytywnym i negatywnym wydaniu. Algorytmy mogą tak przeprogramować silnik, aby był on wstanie oszukać testy jakości emitowanych spalin, co było przedmiotem głośnej afery z udziałem jednej z firm samochodowych. Dość głośno było też o wykorzystaniu algorytmów portalu społecznościowym Facebook, które wykorzystane w sposób nieetyczny mogły mieć wpływ na przebieg wyborów prezydenta Stanów Zjednoczonych - Mark Zuckenberg z Facebooka musiał stanąć na Kapitolu przed komisją, która zgotowała mu kilkudniowe drobiazgowe przesłuchanie w związku z powtarzającymi się przypadkami niewłaściwego wykorzystania danych konsumentów – opisuje sytuację w książce Walsh.

 

Mike Walsh w swoim dziele chce jednak przede wszystkim pokazywać jak w pozytywny sposób można wykorzystać moc algorytmów - W pewnym sensie dobrze określone algorytmy są formą ucieleśnionej logiki. Pozwalają nam wykorzystać naszą wiedzę, doświadczenie oraz rozumienie świata i wkomponowywać to wszystko w platformy, które następnie mogą działać autonomicznie w naszym imieniu.

 

Książkę można zamówić przez internet na stronach Wydawnictwa Poznańskiego.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Fryzjerzy, kosmetyczki, restauratorzy, hotelarze i przedstawiciele innych branż, które zostały objęte obowiązkiem wdrożenia od 1 stycznia 2021 roku kas fiskalnych on-line, mogą wnioskować o indywidualne odroczenie tego obowiązku. Więcej - Fryzjerzy, restauratorzy i hotelarze w trudnej sytuacji mogą wnioskować o przesunięcie obowiązku wdrożenia kas fiskalnych on-line

Wiadomości z regionu