Jesteś tutaj: HomeMagazynKampania: Bitwa, która przesądziła o Niepodległej

Kampania: Bitwa, która przesądziła o Niepodległej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn piątek, 07 sierpień 2020 13:42

W sierpniu na Portalu Kujawskim prowadzimy kampanie ,,Bitwa, która przesądziła o Niepodległej”, którą póki co podkreślamy specjalnym banerem. Przez ostatnie blisko dwa lata staraliśmy się przybliżać wydarzenia pokazujące drogę poszczególnych polskich ziem do niepodległości od symbolicznego ogłoszenia niepodległości 11 listopada 1918 roku przez Powstanie Wielkopolskie, a w tym roku powrót Bydgoszczy i innych miast z Pomorza do granic Polski.

 

Droga do niepodległości to był bowiem proces. Za taką drugą datę graniczną przyjmujemy sierpień 1920 roku, gdy po zwycięskich bitwach w wojnie z bolszewikami, udało się zapewnić niepodległy byt. Gdyby w tej wojnie triumfowali bolszewicy, zapewne dokonania z listopada 1918 roku i Powstanie Wielkopolskie mogły by zostać zaprzepaszczone. O ile dużo Polska zyskała dzięki dyplomacji, to sierpień 1920 roku kojarzy się już jednoznacznie z czynem zbrojnym.

 

 

Na naszym banerze pojawiają się też trzy wizerunki: gen. Tadeusza Rozwadowskiego, gen. Józefa Hallera oraz gen. Aleksandra Karnickiego. Pierwsza postać to jeden z głównych twórców sukcesu Bitwy Warszawskiej, pełniący funkcję szefa sztabu. Jego rola wydaje się jednak umniejszana, na dodatek jest postacią tragiczną, bowiem zginał w niewyjaśnionych okolicznościach. Gen. Haller to w polskiej historii postać nietuzinkowa, kojarzymy go chociażby jako twórcę Błękitnej Armii we Francji, ale również odegrał kluczową rolę w wojnie z bolszewikami. Gen. Aleksander Karnicki 15 sierpnia pod Ciechanowem przeprowadził szarżę, która doprowadziła do zerwania sowieckiej łączności. Po wojnie Karnicki wraz z rodziną zamieszkał w Bydgoszczy, tutaj spoczęły jego szczątki.

 

W najbliższych dniach będziemy chcieli przybliżyć te postacie jeszcze bliżej.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Zieloni chcą rozbiórki tamy we Włocławku

    Od wielu lat samorząd wojewódzki oraz rząd zapowiadają proces kaskadyzacji Wisły, w celu jej uregulowania, zapewniającego możliwość prowadzenia żeglugi towarowej. Z sił parlamentarnych najbardziej krytykuje ten kierunek działań partia Zieloni, współtworząca Koalicję Obywatelską – dzisiaj Zieloni zaprezentowali postulat idący jeszcze dalej – rozbiórki zapory wodnej we Włocławku.

  • Od dzisiaj nowe zasady zasłaniania ust i nosa

    Od soboty obowiązuje m.in. w środkach komunikacji publicznej i w miejscach ogólnodostępnych nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki - wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw.

     

Wiadomości z regionu