Jesteś tutaj: HomeMagazynWojewództwo wielu krain

Województwo wielu krain

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn piątek, 07 czerwiec 2013 22:00

Województwo Kujawsko-Pomorskie z punktu widzenia geograficznego  wyjątkowe i bardzo różnorodne. Na zjeździe stowarzyszeń regionalnych historyk Lech Łbik przyznał, że o ile inne kształt innych województw oparty jest o historyczne granice krain geograficznych, o tyle nasze województwo jest zlepkiem kilku krain.  

Zdecydowanie największą krainą w kujawsko-pomorskim są Kujawy, które rozpoczynają w granicach Koronowa na północy i przez Bydgoszcz, Inowrocław i dużą część południowej części województwa, kończą się na południowy wschód o Włocławka (powiaty: bydgoski, inowrocławski, włocławski, radziejowski, mogileński, a także część toruńskiego i aleksandrowskiego).  Z tego powodu w nazwie województwa w pełni uzasadniony jest człon ,,Kujawsko”.

 

W przypadku Pomorza mamy do czynienia ze znacznie mniejszą częścią Pomorza Południowego, które obejmuje  powiaty świecki, tucholski. W granicach naszego województwa leży także Ziemia Chełmińska, czyli powiat toruński z miastem Toruniem, powiat wąbrzeski, brodnicki oraz grudziądzki. Na południe od Ziemi Chełmińskiej mamy Ziemie Dobrzyńską, czyli głównie powiat golubsko-dobrzyński, ale także i lipnowski i część aleksandrowskiego. Pomiędzy Ziemią Chełmińską, a Ziemią Dobrzyńska, na terenie powiatu brodnickiego, znajdziemy także fragment Ziemi Michałowskiej.

 

Z kolei na zachodzie województwa leżą takie krainy jak Krajna i Pałuki. Krajna to przede wszystkim powiat sępoleński i duża część powiatu nakielskiego. Ta kraina sięga także dużej części terenów w Wielkopolsce, w części powiatu pilskiego. Na południe od Krajny leżą Pałuki, czyli okolice Szubina i Kcyni w powiecie nakielskim, powiat żniński oraz powiat wągrowiecki w Wielkopolsce.

 

Zdaniem Lecha Łbika takie stan rzeczy z jednej strony jest słabością naszego województwa, ale  z drugiej strony jeżeli będziemy tę różnorodność potrafili wykorzystać, to może być to nasza siła. 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Listopad 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Wiadomości z regionu

Śledź nas