Jesteś tutaj: HomeMagazynPlanuje się kilka inwestycji przeciwsuszowych na Kujawach

Planuje się kilka inwestycji przeciwsuszowych na Kujawach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn piątek, 29 maj 2020 08:46

Przez maj w piątki publikowaliśmy na Portalu Kujawskim publikacje poświęcone zjawisku suszy i powiązanym z nim zjawiskom klimatycznym. Na zakończenie tego cyklu w kilku zdaniach wspomnimy o planowanych na najbliższe lata inwestycjach w naszym regionie, których celem jest powiększanie dyspozycyjnych zasobów wodnych, co ma służyć przeciwdziałaniu suszy.

W tym roku opracowany został przez Wody Polskie projekt dokumentu jakim jest ,,Plan Przeciwdziałania Skutkom Suszy”. Jest to dopiero projekt, który czeka etap konsultacji społecznych, stąd też zapewne jeszcze nie raz pojawi się na naszych łamach. Jego kluczowym elementem jest analiza możliwości powiększania dyspozycyjnych zasobów wodnych, co na język bardziej przystępny można przetłumaczyć jako rozwijanie infrastruktury zapewniającej retencję.

 

Przyjrzyjmy się inwestycjom dotyczącym Kujaw. Do 2027 roku roku planuje się stabilizację Jeziora Jezuickiego (dla bydgoszczan kojarzone z plażą w Pieckach). Stabilizacja zakłada budowę urządzeń piętrzących.

Do 2027 roku planuje się też odbudowę zasobów wodnych Pojezierza Gnieźnieńskiego, na granicy województw kujawsko-pomorskie i wielkopolskiego. Będzie to element przeciwdziałania skutkom zniszczeń spowodowanym przez kopalnie odkrywkowe.

Nieco szybciej, bo do 2022 roku planuje się ukończenie budowy przepustów na Kcyńce, która jak nazwa wskazuje przebiega przez gminę Kcynia oraz w małej części przez tereny województwa wielkopolskiego.

 

W planie jest też opracowanie analizy możliwości zwiększenia retencji na obszarze zurbanizowanym jakim jest Inowrocław.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

Wiadomości z regionu