Jesteś tutaj: HomeMagazynTempo ,,odmrażania” gospodarki może być w różnych województwach różne [raport]

Tempo ,,odmrażania” gospodarki może być w różnych województwach różne [raport]

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 09 maj 2020 15:50

W ostatnim czasie coraz bardziej dostrzegalne jest zróżnicowanie sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych regionach. Z tego powodu pojawiają się głosy, aby wprowadzić dwie prędkości znoszenia obostrzeń. Minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany o to dzisiaj przyznał, że na razie nie ma takiego planu, ale nie można wykluczyć takiej strategii. Wynikami statystyk dla Polski zachwiały wykryte na Śląsku ogniska COVID-19.

 

- Są regiony w Polsce, które mają bardzo wysoką liczbę zachorowań, są regiony, które mają bardzo niską liczbę nowej zapadalności; przez najbliższe kilka dni zobaczymy, jak wygląda opanowanie ognisk na Śląsku i wtedy będziemy decydowali, czy robimy dwie prędkości czy w całej Polsce te działania będą takie same – przyznał w rozmowie z Polską Agencją Prasową minister Łukasz Szumowski.

 

Aktualnie chorzy w Polsce - grafika: worldometers.info

 

Analitycy z polskiej firmy ExMetrix szacowali, że 5 maja nastąpi w Polsce szczyt zachorowań, dzisiaj trudno ocenić czy tak było, bowiem tego dnia mieliśmy aktualnie chorych 9.435 osób, w kolejnych dniach były to wyniki niższe, ale niewiele, na dodatek nie wiemy jak będzie wyglądać dalej sytuacja na Śląsku - Sytuacja jednak w poszczególnych województwach różni się wręcz dramatycznie. Obecnie w województwie śląskim wykrywa się więcej zakażeń niż w reszcie Polski. Co więcej – dynamika w tym województwie , jako jedynym, wzrasta. Trudność w opanowaniu tej sytuacji wynika między innymi ze specyfiki pracy w kopaniach głębinowych – czytamy w dzisiejszej analizie ExMetrix.

Z tego powodu firma analityczna zamierza skupiać się na przygotowaniu odrębnych analiz dla każdego województwa.

 

Grafika: ExMetrix z naszą modyfikacją

 

Z gromadzonych przez nas danych dla województwa kujawsko-pomorskiego wynika, że póki co szczyt aktualnie chorych miał miejsce w poniedziałek 20 kwietnia, gdy chorych było 365 osób. Od tego momentu notujemy spadek, choć w ubiegłym tygodniu statystyką zachwiało odkrycie ogniska COVID-19 w Chełmży. Wczoraj (8 maja), pierwszy raz od czasu Wielkanocnego odnotowaliśmy spadek aktualnie chorych poniżej 300. Jeżeli doszłoby do dwóch prędkości luzowania obostrzeń, to jeżeli obecna sytuacja w naszym województwie się utrzyma, to zapewne w kujawsko-pomorskim obostrzenia byłyby luzowane szybciej.

 

 

Codziennie aktualizowane dane statystyczne i wykresy dostępne są na naszym portalu - COVID-19 - dane statystyczne

 

Amerykanie aktualizują wizję zgonów dla Polski

Działający przy Uniwersytecie Waszyngtońskim Institute for Health Metrics and Evaluation prowadzi prognozy, które są aktualizowane na bieżące, dotyczące przypuszczalnej liczby ofiar COVID-19 w poszczególnych krajach. Do tej pory potwierdzono 777 zgonów w Polsce, Amerykanie jeszcze kilka dni temu prognozowali,że liczba ofiar w naszym kraju zamknie się na około 800. Według najnowszej analizy przewiduje się, że łącznie w tej fazie COVID-19 umrze u nas 1 tys. i 109 osób, przy czym po 1 czerwca powinniśmy przestać notować nowe zgony.

 

W pierwszych dniach maja mniej ofiar na świecie niż w kwietniu

Od 1 do 8 maja COVID-19 zabił na świecie ponad 42 tys. osób, w analogicznym okresie kwietnia było to ponad 46 tys. Do tej pory na świecie na koronawirusa zachorowało ponad 4 mln osób, zmarło prawie 277 tys. Najwięcej chorych – ponad 1,3 mln – przebywa w Stanach Zjednoczonych. W Hiszpanii, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech mamy łącznie ponad 1 mln i 38 tys. chorych, w tych państwach łącznie zmarło ponad 121 tys. osób, czyli o około 1/3 więcej niż w Stanach Zjednoczonych, przy czym śmiertelność w Niemczech jest znacznie niższa od podanych państw zachodniej Europy.

 

Wyliczenia na podstawie danych: worldometers.info

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

  • Zarząd Województwa uzyskał absolutorium za rok 2019

    Po udzieleniu Zarządowi Województwa wotum zaufania, radni przeprowadzili dyskusję absolutoryjną, która była kontynuacją dyskusji o stanie województwa, ale ukierunkowaną stricte na kwestie finansowe. Również w sprawie udzielenia absolutorium większość radnych wojewódzkich poparła Zarząd Województwa na którego czele stoi marszałek Piotr Całbecki.

  • Marszałek Całbeki z wotum zaufania

    Sejmik Województwa udzielił na dzisiejszej sesji wotum zaufania dla Zarządu Województwa, na którego czele stoi marszałek Piotr Całbecki. Głosowanie nad wotum poprzedziła dyskusja o stanie województwa kujawsko-pomorskiego. Z uwagi na panującą epidemię COVID-19, obradowano w trybie zdalnym.

Wiadomości z regionu