Jesteś tutaj: HomeMagazynRusza kolejna odsłona akcji #StopFakeNews

Rusza kolejna odsłona akcji #StopFakeNews

Napisane przez  PAP Opublikowano w Magazyn niedziela, 10 maj 2020 00:09

Internet jest pełen nieprawdziwych informacji i plotek na temat koronawirusa; wciąż pojawiają się nowe, dlatego w sobotę rusza kolejna odsłona akcji #StopFakeNews, która ma na celu przekazanie rzetelnych informacji na temat COVID-19 - podało Centrum Informacyjne Rządu.

 

CIR w komunikacie podało, że w ramach akcji, w krótkich materiałach wideo ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban będzie obalał kolejne mity związane z koronawirusem.

 

Wśród tych mitów wymieniono m.in. takie, że technologia 5G odpowiada za pojawienie się i rozprzestrzenianie koronawirusa, że taktyka zbiorowej odporności jest skuteczna, czy to że koronawirus został wywołany przez wielkie korporacje, żeby mogły one zarabiać na szczepionkach.

 

Prof. Horban ma się też odnieść do doniesień, że obostrzenia polegające na izolacji społecznej są bezpodstawne i mają ograniczyć naszą wolność; że koronawirus jest wszędzie: długo utrzymuje się na metalach, na papierze, na plastiku.

 

CIR wymienił też inne pojawiające się mity związane z koronawirusem: noszenie maseczki powoduje, że wdychamy własne bakterie i zwiększamy ryzyko zachorowania; lek na koronawirusa już istnieje, ale jest ukrywany; promienie słoneczne leczą koronawirusa; zwierzęta domowe umierają na koronawirusa i zarażają ludzi; ibuprofen szkodzi ludziom zakażonym koronawirusem; śmiertelność wśród zakażonych koronawirusem jest znacznie niższa niż się oficjalnie podaje.

 

CIR apeluje jednocześnie, aby zawsze sprawdzać źródło informacji.

 

"Wszystkie materiały wideo będą dostępne na oficjalnych profilach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: Facebook, Youtube oraz Twitter. Zachęcamy do śledzenia" - czytamy w komunikacie.

 

Jak podkreślono jedynym źródłem prawdziwych informacji o decyzjach rządu są strony internetowe w domenie gov.pl, zwłaszcza: www.gov.pl/koronawirus , www.gis.gov.pl oraz www.premier.gov.pl , a także oficjalne kanały społecznościowe: kancelarii premiera, resortu zdrowia oraz GIS. (PAP)

 

rbk/ par/

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

  • Liczba aktualnie chorych spadła poniżej setki

    Według danych na dzisiaj - mamy w województwie kujawsko-pomorskim 99 osób chorych na COVID-19. Jest to najniższy wskaźnik o 1 kwietnia, gdy liczba zachorowań w naszym województwie gwałtownie rosła. Obecnie notujemy tendencję spadkową i coraz bardziej widoczne wygaszanie epidemii.

    Etykiety: covid19 koronawirus
  • Rzecznik MZ: nie odnotowaliśmy wzrostu zakażeń w wyniku luzowania obostrzeń

    Pierwsze wyniki analizy nie wskazują, żebyśmy odnotowali wzrost zakażeń w wyniku łagodzenia obostrzeń – powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przekazał też, że o kolejnym etapie znoszenia restrykcji poinformują premier i minister zdrowia.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu