Jesteś tutaj: HomeMagazynNa Polaka przypada podobna objętość wody co na Egipcjanina [raport]

Na Polaka przypada podobna objętość wody co na Egipcjanina [raport]

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn piątek, 08 maj 2020 00:15

Przy okazji coraz bardziej widocznego problemu suszy w Polsce, pojawiają się też apele o oszczędzanie wody, bowiem patrząc statystycznie w Unii Europejskiej na mieszkańca przypada jej mniej niż na większość obywateli państw członkowskich. Przyglądamy się strukturze zużycia wody.

 

W ostatnim czasie pojawiły się apele niektórych samorządowców do mieszkańców o oszczędzanie wody np. o niepodlewanie trawników wodą pitną. Na Kujawach z takim apelem wystąpił starosta inowrocławski, o czym pisaliśmy. W apelach o odpowiedzialne użytkowanie zasobów wodnych nie ma nic złego, bowiem mogą nas uczyć faktycznie lepszego wykorzystania wody, ale okazuje się, że problemem jest wykorzystanie zasobu na skalę przemysłową. Ekolodzy z Greenpeace wskazują, że polska energetyka opiera się w 85% w oparciu o spalanie węgla. Samo funkcjonowanie elektrowni węglowych zdaniem ekologów stanowi 70% poboru wody w Polsce, co jest jednym z najwyższych, a być może najwyższym wskaźnikiem na świecie. Średnia dla UE wykorzystania wody na produkcję energii energetycznej to 13,7%.

 

Są różne dane na ten temat – według Europejskiej Agencji Środowiska koszt produkcji energii elektrycznej to 44% wykorzystywanych zasobów wodnych, natomiast 11% przez przemysł z wyłączeniem rolnictwa.

 

Minister zauważa

W rozmowie z Radiem Plus, pytany o oszczędzanie wody, minister klimatu Michał Woś przyznał, że w Polsce przemysł stanowi 70% wykorzystania wody, z czego większości na produkcję energii. Woś wyraził pogląd, że państwo będzie musiało sobie z tym istniejącym o wielu lat problemem, zacząć radzić poprzez wieloletnią politykę.

 

W poprzedniej kadencji rząd przyjął krytykowaną przez niektóre środowiska nowelizację Prawa Wodnego, która wprowadziła opłaty za eksploatowanie zasobów wodnych przez przemysł. Skutki wprowadzenia tej regulacji Ministerstwo Środowiska ocenia pozytywnie, bowiem pojawić miały się sygnały, że wymusiło to oszczędniejsze obchodzenie się z tym zasobem.

 

Wysnuwa się z tego wniosek, że oszczędnie powinniśmy podchodzić nie tylko do wykorzystania wody, ale także energii elektrycznej.

 

W najbliższych tygodniach planujemy co piątek przygotowywać publikację poświęconą zagadnieniom klimatycznym, które dotyczą suszy.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

Wiadomości z regionu