Jesteś tutaj: HomeMagazynŚrodowisko medyczne zabiega o wprowadzenie klauzuli dobrego Samarytanina

Środowisko medyczne zabiega o wprowadzenie klauzuli dobrego Samarytanina

Napisane przez  Redakcja / PAP Opublikowano w Magazyn niedziela, 03 maj 2020 16:01
Środowisko medyczne zabiega o wprowadzenie klauzuli dobrego Samarytanina Fot: James Gathany

Wprowadzone w Polsce przepisy epidemiczne pozwalają wojewodom skierować wybrane osoby do pracy przy zwalczaniu epidemii. Sposób ujęcia tego w przepisach budzi jednak kontrowersje w środowisku lekarskim. Jak wyjaśnia w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, nie powinien być to nakaz w formie rozkazu, a tak zostało to wprowadzone.

Zdaniem prof. Matyi każdy lekarz czy pielęgniarka są gotowi udzielać pomocy osobom będącym w stanie zagrożenia życia. Takie postępowanie wynika z norm etycznych przedstawicieli zawodów medycznych, wprowadzony przez rząd obowiązek prawny nie ma natomiast nic wspólnego z etyką.

 

Lekarz wskazuje również, że pracownicy kierowani na pierwszy front walki z COVID-19 powinni mieć zapewnione ubezpieczenie i fundusz gwarancyjny, który byłby wypłacany ich bliskim w wypadku ich śmierci. Prof. Andrzej Matyja postuluje również o wprowadzenie obowiązującej w Stanach Zjednoczonych klauzuli dobrego Samarytanina - Klauzula polega na tym, że pracujący z zainfekowanymi osobami lub wykonujący pracę bezpośrednio związaną z epidemią zwolniony jest z odpowiedzialności cywilnej w przypadku pogorszenia stanu zdrowia lub śmierci pacjenta, jeśli nie nastąpiło rażące zaniedbanie – mówi w rozmowie z PAP.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

  • Liczba aktualnie chorych spadła poniżej setki

    Według danych na dzisiaj - mamy w województwie kujawsko-pomorskim 99 osób chorych na COVID-19. Jest to najniższy wskaźnik o 1 kwietnia, gdy liczba zachorowań w naszym województwie gwałtownie rosła. Obecnie notujemy tendencję spadkową i coraz bardziej widoczne wygaszanie epidemii.

    Etykiety: covid19 koronawirus
  • Rzecznik MZ: nie odnotowaliśmy wzrostu zakażeń w wyniku luzowania obostrzeń

    Pierwsze wyniki analizy nie wskazują, żebyśmy odnotowali wzrost zakażeń w wyniku łagodzenia obostrzeń – powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przekazał też, że o kolejnym etapie znoszenia restrykcji poinformują premier i minister zdrowia.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu