Jesteś tutaj: HomeMagazynW pierwszych 16 dniach kwietnia liczba ofiar COVID-19 się potroiła [raport]

W pierwszych 16 dniach kwietnia liczba ofiar COVID-19 się potroiła [raport]

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 18 kwiecień 2020 15:00

Zgodnie z naszym cyklem, w każdą sobotę przygotowujemy zbiorczy raport na temat sytuacji COVID-19 na świecie. W pierwszych 17 dniach kwietnia liczba ofiar COVID-19 na świecie wzrosła o 226% w stosunku do 1 kwietnia. Dynamika jest procentowo dużo niższa od marca – co jest powodem do optymizmu, ale w liczbach bezwzględnych ofiar przybywa znacznie szybciej, co ma związek z rozpowszechnianiem się wirusa w kolejnych państwach.

 

W ostatnim tygodniu zmieniliśmy też na Portalu Kujawskim formę informowania o zachorowania na COVID-19 w regionie. Raz dziennie aktualizowane informacje, wraz z wykresami, publikujemy w zakładce - http://www.portalkujawski.pl/magazyn/item/17690-covid-19-dane-statystyczne - do której kieruje też baner ze strony głównej.

 

Do tej pory na COVID-19 zachorowało ponad 2,2 mln osób, zmarło ponad 155 tys. W chwili obecnej chorych jest około 1,5 mln. Najwięcej zachorowań odnotowano w Stanach Zjednoczonych – 710 tys, choć w skali Unii Europejskiej jest to większy problem – tylko bowiem w Hiszpanii, we Włoszech, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii chorych jest blisko 800 tys. osób. W Europie jest też największa potwierdza umieralność – w wymienionych wcześniej państwach stwierdzono 80 tys. zgonów, co stanowi ponad połowę światowych zgonów i jest ponad dwukrotnie większe od Stanów Zjednoczonych.

 

Wątpliwości co do chińskich danych

W czwartek chińskie władze poinformowały, że liczba ofiar COVID-19 w Wuhan wyniosła o 1290 więcej niż szacowano, czyli jest to wzrost o około 50%. Z tego powodu w naszym zestawieniu liczby zgonów widoczny jest nagły wzrost przy czwartku, co ma związek z nowymi danymi z Chin. Po tej informacji pojawiły się w Europie i w USA wątpliwości co do wiarygodności chińskich danych.

 

 

 

Grafiki z wykorzystaniem www.canva.com

 

UWAGA: Wykresy nie obejmują dwóch zgonów z ostatnich dni, które zostąły dopiero dzisiaj potwierdzone przez wojewodę

 

Wyliczenia na podstawie danych: worldometers.info

 

W Polsce stwierdzono 8,5 tys. zachorowań i 339 zgony.

 

Statystyki do czytania z dystansem

Publikowane dane statystyczne są dla obywateli głównym źródłem informacji o sytuacji pandemicznej. Musimy jednak sobie zdawać sprawę, że nie są one gromadzone na bieżąco, przykładem czego jest ujęcie w ostatnich dniach ponad 1,2 tys. zgonów z Wuhan – te osoby umarły wcześniej i nie były ujmowane w statystykach, ujęto je dopiero w czwartkowej korekcie, co zakłamuje nieco dane na wykresach.

 

Tak samo w naszym regionie – dzisiaj media informują o zgonie dwóch osób. Z naszych informacji mężczyzna zmarł już w środę, kobieta natomiast w kolejnych dniach. Według oficjalnych danych w czwartek i w piątek nikt nie umarł, co jest nieprawdą, tak samo ujęcie dzisiaj tych osób jako zmarłych w sobotę nie jest do końca prawdą.

 

Wcześniej mieliśmy sytuację, gdy przez tydzień toczyły się spory, czy zmarła w Bydgoszczy inowrocławianka jest ofiarą COVID-19, przez kilka dni nie była ujmowana w statystykach, dopiero dobry tydzień później została ujęta.

 

Warte obejrzenia

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Narasta napięcie w związku z misją WHO w Chinach

    Misja pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Wuhanie nie przyniosła dotąd jasnej odpowiedzi na nurtujące świat pytanie o pochodzenie koronawirusa. Amerykańskie media zarzucają Chinom ukrywanie danych. W atmosferze napięć politycznych zespół naukowców przełożył publikację wstępnego raportu.

    Etykiety: covid19
  • Dla młodego pokolenia etos Solidarności niewiele już znaczy. Politycy tego nie chcą natomiast widzieć

    Przed tygodniem byłem świadkiem jak policjanci znoszą z ulicy młodych aktywistów, którzy zablokowali ulicę Jagiellońską, domagając się większych działań rządzących na rzecz klimatu. Nie zamierzam chwalić takiego łamania przepisów, ale nie sposób nie zauważyć, że jest to autentyczna deklaracja tożsamościowa młodego pokolenia. Mogę mieć wobec tej rewolucji politycznej duże obawy, ale nie mogę udawać, że to się nie dzieje.

Wiadomości z regionu