Jesteś tutaj: HomeMagazynDo poczytania na Wielkanoc i w okresie epidemii

Do poczytania na Wielkanoc i w okresie epidemii

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Magazyn sobota, 11 kwiecień 2020 22:40

Te święta będą inne niż do tej pory, spędzimy je bowiem w mniejszych gronach rodzinnych, aby zmniejszyć się rozpowszechnianie wirusa COVID-19. Będzie zapewne w ten czas też więcej czasu dla siebie. Przygotowaliśmy zestawienie naszych publikacji, które mogły Państwu umknąć, do których warto zajrzeć. Na tej liście nie ma nic o COVID-19, abyśmy na chwilę o nim zapomnieli.

Polska „perła” na tronie węgierskim, czyli o Fenennie z Kujaw - Bratannica Władysława Łokietka, zostając żoną Andrzeja III z dynastii Arpadów odegrała ważna rolę w budowaniu relacji polsko-węgierskich

 

Piękno pobożności ludowej - opowieść o fenomenie jakim jest Ponidzie, bogate w kapliczki, w województwie świętokrzyskim. Opowieść przedstawia swoimi zdjęciami Bogdan Dąbrowski.

 

Polscy naukowcy odkryli prawdziwe pochodzenie dinozaurów. Znaleziony w Polsce silezaur może służyć jako model do kolejnych badań - o silezaurze sprzed 230 mln lat.

 

Przełomowe dzieło Polaka dla Kalifornii - gdy Polski nie było na mapach, Polacy szukali szczęścia w kolonizowaniu nowego świata.  O wkładzie w rozwój Kaliforni Feliksa Wierzbickiego.

 

Mit powstania styczniowego - dzisiaj mało kto zastanawia się nad tamtym zrywem, ale w czasach bardziej wtedy współczesnych otwarcie zryw ten krytykował Roman Dmowski i prof. Marian Zdziechowski.

 

Kto sprowadził Krzyżaków do Polski? - czy aby napewno był to Konrad Mazowiecki. Polecamy rozważania Kamili Szymczak.

 

105 lat temu doszło do prawdziwego świątecznego cudu - Boże Narodzenie w 1914 roku przypadało w trakcie działań wojennych. Na froncie niemiecko-francuskim doszło do prawdziwego cudu.

 

Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku – z frontu wojny ideologicznej - po świętach Sejm zajmie się projektami ustaw obywatelskich o charakterze ideologiczno-światopoglądowym. Czy karanie za obrazę uczuć religijnych albo krytykę aborcji pod szpitalem to dobra droga? Rozważania.

 

Kujawy Zachodnie to była awangarda polska w państwie pruskim - Gdy mówi się o pracy organicznej pod zaborem pruskim to często pierwszą myślą jest Poznań i Wielkopolska. Okazuje się jednak, że regionem, gdzie Polacy dominowali gospodarczo były Kujawy Zachodnie, w szczególności obszar Nadgoplański.

 

Jeden rok, a tak zmienił świat - o wydających się mało istotnymi decyzjach z 1947 roku, które budowały nowy świat po tragedii II wojny światowej. Kronika Szwedki Elisabeth Åsbrink.

Warte obejrzenia

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Narasta napięcie w związku z misją WHO w Chinach

    Misja pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Wuhanie nie przyniosła dotąd jasnej odpowiedzi na nurtujące świat pytanie o pochodzenie koronawirusa. Amerykańskie media zarzucają Chinom ukrywanie danych. W atmosferze napięć politycznych zespół naukowców przełożył publikację wstępnego raportu.

    Etykiety: covid19
  • Dla młodego pokolenia etos Solidarności niewiele już znaczy. Politycy tego nie chcą natomiast widzieć

    Przed tygodniem byłem świadkiem jak policjanci znoszą z ulicy młodych aktywistów, którzy zablokowali ulicę Jagiellońską, domagając się większych działań rządzących na rzecz klimatu. Nie zamierzam chwalić takiego łamania przepisów, ale nie sposób nie zauważyć, że jest to autentyczna deklaracja tożsamościowa młodego pokolenia. Mogę mieć wobec tej rewolucji politycznej duże obawy, ale nie mogę udawać, że to się nie dzieje.

Wiadomości z regionu