Jesteś tutaj: HomeMagazynZdaniem wirusologa epidemia potrwa w Europie 10 tygodni

Zdaniem wirusologa epidemia potrwa w Europie 10 tygodni

Napisane przez  PAP Opublikowano w Magazyn niedziela, 22 marzec 2020 14:00
Zdaniem wirusologa epidemia potrwa w Europie 10 tygodni Fot: James Gathany

Epidemia koronawirusa potrwa łącznie około 10 tygodni - mówi belgijski wirusolog Marc Van Ranst, który dokonał tego oszacowania na podstawie danych zebranych z Chin.

 

Marc Van Ranst jednocześnie ostrzegł, że liczba zakażonych i pacjentów szpitali gwałtownie wzrośnie w najbliższych dniach.

 

Jak powiedział w telewizji VRT, koronawirus będzie zakażał ludzi w Belgii w nadchodzących tygodniach, a w nadchodzących dniach pochłonie jeszcze więcej ofiar niż wcześniej. Wskazuje jednak, że w następnym kroku sytuacja ustabilizuje się.

 

Van Ranst w swoich obliczeniach wziął też pod uwagę czas trwania epidemii grypy w Belgii. „Trwa to 10 tygodni. Widzimy, że epidemia w Wuhan trwała podobnie i tak samo będzie z nami" - wskazała.  Nie był jednak w stanie odpowiedzieć na pytanie, kiedy nastąpi szczyt zakażeń.

 

558 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w Belgii w ciągu ostatnich 24 godzin. Zmarło 16 kolejnych osób - poinformowały w sobotę belgijskie władze. Jest to najwyższy dobowy wzrost liczby zakażeń Covid-19 odnotowany od początku epidemii.

 

Liczba osób, u których stwierdzono do tej pory występowanie SARS-CoV-2, wynosi 2815. Rzeczywista liczba zakażeń jest prawdopodobnie jednak wyższa. W całym kraju z powodu powikłań po przejściu Covid-19 zmarło 67 osób.

238 pacjentów jest na oddziałach intensywnej terapii, o 74 więcej niż w piątek. 153 pacjentów jest podłączonych do respiratorów, co stanowi wzrost o 53.

 

Jak dotąd 204 pacjentów wypisano ze szpitali. Całkowita liczba hospitalizowanych pacjentów wynosi obecnie 1089.

 

Władze podkreślają, że w szpitalach nie brakuje łóżek - kraj ma ich 1900 na oddziałach intensywnej terapii.

 

W Belgii w środę o godz. 12 zaczęły obowiązywać specjalne procedury dotyczące wychodzenia z domu i przemieszczania się w związku z pandemią koronawirusa. Ograniczenia dotyczące całej ludności mają potrwać co najmniej do 5 kwietnia.

 

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ kgod/

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 28.03.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 37.

- liczba osób hospitalizowanych – 74.

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 7394.

- liczba osób objętych nadzorem – 1694.

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Tygodniowy raport dotyczący COVID-19

    Zrezygnowaliśmy już jakiś czas temu z codziennego raportowania o każdym nowym przypadku koronawirusa w województwie kujawsko-pomorskim, bowiem nowe zachorowania są stwierdzane każdego dnia i przez jakiś czas będą potwierdzane, ciekawostką byłby dzień bez nowego zachorowania. Codziennie natomiast aktualizujemy informacje o ogólnej liczbie – dzisiaj natomiast przedstawiamy raport z regionu, z kraju i ze świata.

    Etykiety: koronawirus
  • Sejm w środku nocy przegłosował możliwość głosowania korespondencyjnego przez osoby w kwarantannie

    Około godziny 4 w nocy głosowana była poprawka do Kodeksu Wyborczego, aby korespondencyjne mogły głosować osoby powyżej 60 roku życia oraz osoby objęte kwarantanną epidemiczną. W piątek Sejm przyjął pakiet zmian w ustawach, w ramach tzw. pakietu antykryzysowego, drugie czytanie ustawy zarządzono już północy, wtedy pojawiła się też poprawka do Kodeksu Wyborczego zgłoszona przez PiS.

Wiadomości z regionu