Jesteś tutaj: HomeMagazynRaport:Co wiemy o koronawirusie?

Raport:Co wiemy o koronawirusie?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn środa, 11 marzec 2020 12:16
Raport:Co wiemy o koronawirusie? Fot: James Gathany

W weekend liczba zarażonych koronawirusem COVID-19 przekroczyła na świecie 100 tys. osób.. Na dzisiaj mamy ich już blisko 120 tys., co pokazuje, iż wzrasta szybkość zachorowań, stąd też jesteśmy obecnie w Polsce świadkami wdrażania dość radykalnych rozwiązań, aby spowolnić rozpowszechnianie się COVID-19. Koronawirus zabił do tej pory ponad 4,3 tys. osób.

 

Ponad 66,6 tys. zarażonych uznano już za wyleczonych. Śmiertelność koronawirusa wynosi w zależności od prowadzenia kalkulacji 3,4% lub 6% (niższy wskaźnik wyliczymy jak liczbę ofiar porównamy do ogólnej liczby zarażonych, wyższy dotyczy spraw już zamkniętych albo wyleczeniem pacjenta albo zgonem).

 

Na temat samego wirusa wiemy cały czas bardzo niewiele. Trudno dzisiaj powiedzieć, czy wraz ze wzrostem temperatur uda się go znacząco ograniczyć, czy w nadzwyczajnej sytuacji, w jakiej się obecnie znajdujemy, przyjdzie nam żyć nawet kilka miesięcy. Wyższe temperatury zdaniem naukowców na pewno spowolnią rozpowszechnianie się wirusa, ale nie wiadomo w jak dużym stopniu. Na opracowanie szczepionek przyjdzie nam poczekać kilka miesięcy.

 

Pojawił się pogląd, że na koronawirusa zachoruje ponad 70% populacji Europy, stąd też wysiłki rządzących powinny iść w kierunku ograniczania zachorowań w czasie, aby nie doprowadzić do sytuacji, iż infrastruktura medyczna nie będzie wstanie wszystkim pomóc. Prognoza ponad 70% zakażeń została przedstawiona przywódcom Unii Europejskiej przez specjalistów podczas wideokonferencji zorganizowanej dla Rady Europejskiej. Publicznie tę informacje ujawnił premier Bułgarii Bojko Borisow.

 

Głównym ogniskiem koronawirusa są Chiny, gdzie stwierdzono go po raz pierwszy. W Chinach stwierdzono prawie 80,8 tys. zachorowań, co jednak może być powodem do optymizmu, w ciągu ostatniej doby zachorowało tylko 34 Chińczyków, przez co wykres zachorowań się w tym kraju spłaszcza. Koronawirus zabił 3,1 tys. Chińczyków. Na drugim miejscu są Włochy z ponad 10,1 tys. zachorowaniami i 631 ofiarami śmiertelnymi. We Włoszech jest najwyższy wskaźnik zachorowań w stosunku na 1 mln mieszkańców i wynosi 167,9. Trzecie miejsce na świecie zajmuje Iran z ponad 8 tys. zarażonymi. W pierwszej dziesiątce znajdują się też Niemcy z 1,565 zarażonymi i 2 ofiarami śmiertelnymi. Podejrzewa się, że to z Niemiec koronawirus przedostał się do Polski.

 

Nasz region

W momencie przygotowywania tej publikacji mamy w Polsce 25 potwierdzonych przypadków zarażenia, w tym dwie osoby w stanie krytycznym. Jak to wygląda u naszych sąsiadów?

 

W Rosji stwierdzono 20 zarażeń, bez ofiar śmiertelnych i osób w stanie krytycznym. Na Litwie 3 przypadki, na Białorusi 9 przypadków, w tym 3 osoby uznano już za wyleczone, na Ukrainie 1 przypadek.

 

Dość poważna sytuacja jest w Czechach, gdzie stwierdzono 64 przypadki zarażenia się koronawirusem, nie ma jednak informacji o ofiarach śmiertelnych i pacjentach w stanie ciężkim. Na Słowacji mamy 7 zachorowań.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Czy dojdzie do debaty przed II turą i jaka ona będzie?

    Dzisiaj TVN, Onet i Wirtualna Polska planowany zorganizowanie debaty prezydenckiej pomiędzy urzędującym prezydentem Andrzejem Dudą oraz jego rywalem Rafałem Trzaskowskim – debata miała być transmitowana zarówno w telewizji oraz na portalach internetowych. Na taką formułę nie zgodził się jednak prezydent Andrzej Duda.

  • IBSP: Walka o prezydenturę wyrównana, ale Trzaskowski ma minimalnie większą szansę zostać prezydentem

    Sondaże stały się nieodzownym elementem kampanii wyborczej, ale w Polsce dostrzegamy, iż badania poszczególnych ,,sondażowni” niekiedy dość mocno się różnią. Po pierwszej turze wyborów prezydenckich ukazały się trzy badania – Kantaru dla TVN wskazującego na minimalną przewagę w drugiej turze Dudy, ale też na dużą prawie 10% grupę niezdecydowanych, IBRIS dla wp.pl, w którym wygrywa Rafał Trzaskowski oraz wczorajszy SocialChanges dla wpolityce.pl pokazujący na zdecydowaną przewagę prezydenta Andrzeja Dudy 6 punktami procentowymi.

Wiadomości z regionu