Jesteś tutaj: HomeMagazynSzczyt Liderów G20: Porozumienia w sprawie paktu handlowego między UE a Mercosurem

Szczyt Liderów G20: Porozumienia w sprawie paktu handlowego między UE a Mercosurem

Napisane przez  Paulina Hermann Opublikowano w Magazyn środa, 03 lipiec 2019 11:50
Szczyt Liderów G20: Porozumienia w sprawie paktu handlowego między UE a Mercosurem CC BY 2.0 by Alan Santos/PR

Przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker oraz Przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk, wzięli udział w czternastym szczycie przywódców G20 (28-29.06.2019). Wydarzenie odbyło się w Osace (Japonia), a gospodarzem był premier Shinzō Abe. Podczas Szczytu rozmawiano przede wszystkim na temat paktu handlowego między UE a Mercosurem (organizacją gospodarczą państw Ameryki Południowej).

Drugiego dnia Szczytu podczas konferencji prasowej dyskutowano na temat porozumienia w sprawie paktu handlowego między UE a Mercosurem. Juncker powiedział, że umowa ta jest manifestem na rzecz otwartego i sprawiedliwego handlu, ponieważ to ona jest w stanie stworzyć odpowiednie miejsca pracy. Zbliży do siebie Europę i Amerykę Południową. Przewodniczący Komisji Europejskiej wspomniał również o tym, jakie korzyści przyniesie pakt dla firm europejskich: otworzy on nowe perspektywy rynkowe, przełamie bariery pozataryfowe, co pozwoli na uzyskanie przewagi w skali globalnej. Liderzy podkreślali, jak istotne jest wolne, sprawiedliwe oraz stabilne środowisko handlu. Uznali, że reformacja Światowej Organizacji Handlu przyczyni się do poprawy jej funkcjonowania.

 

Podczas szczytu podjęto również wiele innych tematów:

Padło wiele słów na temat gospodarki globalnej. Liderzy zdeklarowali, że wykorzystają wszelkie dostępne sposoby, by osiągnąć silną gospodarkę, która jest oparta na równowadze i sprzyja społeczeństwu.

 

Rozmawiano o zmianach klimatycznych i związanych z nim porozumieniu paryskim. Sygnatariusze podkreślili swoje zobowiązanie do jego wprowadzenia. Zwrócili uwagę na wspólną odpowiedzialność i odpowiednie możliwości. USA powtórzyło decyzje o wycofaniu się.

 

Podjęto także temat terroryzmu. Przemawiający podkreślili, że obrona obywateli przed terroryzmem oraz ekstremizmem, który sprzyja terrorystom w wykorzystaniu Internetu jest istotna.

 

Zobowiązali się także do wspólnej walki z tym wyzwaniem. Jeśli chodzi o zagadnienie korupcji, stwierdzono, że należy podjąć kroki, które mają na celu zapobieganie oraz zwalczanie tego zjawiska. Pomocne mogą okazać się Antykorupcyjny Plan G20 na rok 2019-2021 oraz wzmocnienie jedności między powiązanymi mechanizmami międzynarodowymi.

 

Z dyskusji na temat migracji można wyciągnąć dwie konkluzje. Pierwsza podkreśla, że duże ruchy uchodźców są problemem o politycznych, gospodarczych i społecznych konsekwencjach. Druga mówi o konieczności. działań, których celem jest wyeliminowanie przyczyn przesiedleń.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

  • Eksperci przewidywali, że po Wielkanocy zabraknie w Polsce respiratorów

    Okres Wielkanocny zapamiętamy głównie z głębokiego lockdownu, zaleceń aby unikać spotkań w zbyt szerokim gronie rodzinnym, a także prawie pustych kościołów w Wielkim Tygodniu. O przyczynach decyzji z tamtego okresu mówił we wtorek na Komisji Zdrowia wiceminister Waldemar Kraska. Komisja poświęcona była przygotowaniom do ewentualnej drugiej fali COVID-19.

    Etykiety: covid19 koronawirus
  • Krajobraz po bitwie – komentarz powyborczy

    Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie i będzie rządził do 2025 roku – w ten sposób można najprościej podsumować zakończoną batalię wyborczą. Obóz Zjednoczonej Prawicy ze zwycięstwa Dudy zapewne jest zadowolony, ale na tym powody do zadowolenia się kończą – przegrany najmłodszy elektorat, co nie jest dobrym prognostykiem na przyszłość, tak samo jak oparcie tego wcale nie imponującego zwycięstwa na głosujących z Podkarpacia czy Podlasia.

Wiadomości z regionu