Jesteś tutaj: HomeMagazynDr Przybył:Wolny rynek powinien być dla człowieka, a nie człowiek dla wolnego rynku

Dr Przybył:Wolny rynek powinien być dla człowieka, a nie człowiek dla wolnego rynku

Napisane przez  Dziennik Narodowy / Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 09 grudzień 2017 17:48

Teolog dr Jan Przybył mówi o konsekwencjach wycofania zasad etycznych z życia gospodarczego oraz o skutkach traktowania ideologii oświeceniowo-liberalnej jako rodzaju świeckiej religii. Jego wykład zorganizowało warszawskie Centrum Edukacyjne Powiśle.

 

Czy prawa wolnego rynku rządzonego ,,niewidzialną ręką” traktowane są przez niektórych jako bożek? Podjęte przez doktora Przybyła rozważania wydają się obecnie szczególnie na czasie, gdy toczy się debata publiczna na temat ograniczenia handlu w niedzielę oraz sprzedaży alkoholu w nocy (tak naprawdę chodzi o handel w nocy, bowiem sklepy całodobowe funkcjonują głównie z uwagi na sprzedaż alkoholu).

 

- Bożek to jest po grecku „idol”, czyli po staropolsku „bałwan”. Niektórzy ludzie zrobili bowiem sobie z wolnego rynku właśnie idola. Zrobili z niego wręcz religię. Religia ma dogmaty. Wolnorynkowcy też operują pewnymi pojęciami, które traktują jak dogmaty. Są one niewzruszalne – tłumaczy dr Przybył. – Skąd my to znamy? Otóż z Oświecenia, z koncepcji oświeceniowych, z których te idee się wywodzą. Hutcheson czy Adam Smith byli ludźmi tej epoki. Ówczesne pojęcia korespondują z deizmem. Najwyższy, Pan Bóg (bo w Boga jednak wierzyli) stworzył Wszechświat, który funkcjonuje według praw mu przypisanych, praw natury. Według deistów, są one niezmienne i niewzruszalne. Nawet sam Pan Bóg ich już zmienić nie może. Tak samo jest z ludźmi, którzy wierzą w religię wolnorynkową, uważając że prawa rynku są niewzruszalne bo rządzi nimi jakaś „niewidzialna ręka”. Otóż jest to głęboko niechrześcijańskie. W chrześcijaństwie nie ma czegoś takiego, jak „niewidzialna ręka rynku”. W chrześcijaństwie działają dwie siły: dobre – Boże i siły ciemne – piekielne. Ale w tej tradycji są to w obu przypadkach siły osobowe! Rynek nie jest osobą. Przypisywanie takich cech rynkowi jest bardzo dużym błędem logicznym. Wiemy, że to tylko przenośnia, ale wielu ludzi traktuje to wręcz dosłownie. To jest koncepcja masońska, wolnomularska: Wielki Budowniczy nakręcił zegar i nawet On nie może już niczego zmienić

 

- Czy my jesteśmy poddani jakimś bezosobowym, niewidzialnym siłą? No nie jesteśmy zwierzętami, jeżeli widzimy, że coś jest nie tak, to mamy prawo i obowiązek wręcz to korygować – dodaje dr Jan Przybył.

 

Jego rozumowanie zatem zmierza w kierunku, iż wolny rynek powinien służyć ludziom, wyrażając sprzeciw myśleniu, iż to ludzie powinni swoje postawy dostosowywać do dogmatów wolnego rynku.

 

Źródło: Dziennik Narodowy

 

Komentarze

Warte obejrzenia

« Styczeń 2018 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Kosma Złotowski

  • Grono samorządowców przeciwko mowie nienawiści

    W 155 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego odbyło się podpisanie Bydgoskiej deklaracji przeciwko mowie nienawiści. Jak wyjaśniał współinicjator idei poseł Łukasz Schreiber, podczas tego powstania Polacy podzieleni na różne stronnictwa, potrafili się zjednoczyć w walce o niepodległość.

  • Wybrano wykonawcę do elektryfikacji linii kolejowych w Borach Tucholskich

    Jedną z kluczowych inwestycji kolejowych w bieżącej perspektywie unijnej będzie modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 201, która łączy Bydgoszcz, przez Kościerzynę z Gdynią. Inwestycja będzie miała znaczenie przede wszystkim towarowe dla korytarza TEN-T Bałtyk – Adriatyk. PKP PLK chce jednak dodatkowo zeelektryfikować alternatywne szlaki w północnej części naszego województwa.

Wiadomości z regionu

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.