Jesteś tutaj: HomeMagazynHistoria regionuW 745 rocznicę śmierci Kazimierza I Kujawskiego

W 745 rocznicę śmierci Kazimierza I Kujawskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Historia niedziela, 16 grudzień 2012 20:57

Od 1233 roku przez prawie 30 lat Kujawami władał Kazimierz Konradowicz zwany Kujawskim. Uznawany jest on za założyciela Inowrocławia.

 

Kazimierz I Kujawski był synem Konrada I Mazowieckiego. Urodził się około 1211 roku. Od ojca w 1233 roku otrzymał ziemie Kujawską. Z kolei z tytułu posagu swojej drugiej żony Konstancji otrzymał ziemie Lądzką (dzisiejsze okolice Konina). Dzięki wspieraniu ojca w wojnie przeciwko książęta gdańskim Kazimierz I Kujawski uzyskał także Wyszogród, który mieścił się na terenie zajmowanym przez bydgoską dzielnicę Fordon.

 

Po śmierci Konrada Mazowieckiego w 1247 roku pomiędzy jego synami doszło do kilku konfliktów dotyczącego podziału majątku. Doprowadził to do poszerzenia władanych przez Kazimierza terenów o ziemię sieradzką i łęczycką.

 

Warto tu zaznaczyć, że w 1238 Kazimierz Kondradowicz nadał Inowrocławowi prawa miejskie.

 

Jednym z synów Kazimierza I Kujawskiego był Władysław Łokietek, przyszły król Polski. Kondradowicz zmarł 14 grudnia 1267 roku.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja