Jesteś tutaj: HomeMagazynHistoria regionuNieistniejące pomniki marszałka Piłsudskiego

Nieistniejące pomniki marszałka Piłsudskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Historia sobota, 01 grudzień 2012 20:02

W Bydgoszczy w okresie II Rzeczypospolitej funkcjonował dość silny kult marszałka Józefa Piłsudskiego, któremu poświęcono dwa pomniki. Oba zostały jednak zniszczone w pierwszych dniach II wojny światowej.

Józef Piłsudski związany był z nurtem socjalistycznym. Zapisał się do Polskiej Partii Socjalistycznej, gdy w 1906 doszło do rozłamu partii staną na czele PPS – Frakcji Rewolucyjnej. Działalność Piłsudskiego polegała przede wszystkim na organizowaniu oddziałów paramilitarnych.   Zaraz po wybuchu I wojny światowej dał rozkazy mobilizacyjne.

 

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 roku Piłsudskiego mianowano naczelnikiem Państwa. Ważnym okresem kariery marszałka była także wojna polsko-bolszewicka, gdzie pełnił funkcję głównego dowódcy polskich wojsk.

 

Jeszcze za jego życia 14 sierpnia 1931 roku na placu przed Szkołą Podchorążych przy ulicy Gdańskiej w Bydgoszczy stanął pomnik przedstawiający popiersie Józefa Piłsudskiego. We wrześniu 1939 został on zniszczony przez hitlerowskich najeźdźców.

 

Drugi pomnik upamiętniający Piłsudskiego stanął 19 marca 1934 na Placu Poznańskich. 5 września 1939 roku spotkał go taki sam los jak popiersie.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja