Jesteś tutaj: HomeMagazynHistoria regionuCarl Christian Ferdynand von Wissman

Carl Christian Ferdynand von Wissman

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Historia niedziela, 25 listopad 2012 11:42

Prezydent Bydgoszczy w okresie zaboru pruskiego oraz twórca Towarzystwa Upiększania Miasta, do którego tradycji nawiązuje dzisiaj TMMB.

Przed tygodniem pisaliśmy o pomniku świętego Jana Nepomucena, najstarszym bydgoskim pomniku, który do dzisiaj mieści się przed bydgoską katedrą.

 

Według zapisów około sto lat później w parku generała Henryka Dąbrowskiego (1844 rok) stanęło popiersie Carla Christiana Ferdynanda von Wissmana. Urodził się 7 września 1787 roku w Szczecinie, pełnił między innymi funkcje dyrektora Wyższej Izby Obrachunkowej w Poczdamie. 31 października 1831 nominowano go na funkcję prezydenta Bydgoszczy, którą pełnił od roku 1832 do śmierci w 12 listopada 1841 roku, z powodu długotrwałej choroby. Magistrat przyznał mu tytuł honorowego obywatela miasta, w dowód uznania za zasługi dla rozwoju miasta. Władze pruskie odznaczyły go także Orderem Czerwonego Orła III klasy oraz pośmiertnie Orderem Czerwonego Orła ze Wstęgą III klasy.

 

W 1844 roku w Parku Dąbrowskiego stanął jego pomnik, który został zniszczony w 1928 roku.

Carl Christian Ferdynand von Wissman na początku swojej prezydentury powołał Towarzystwo Upiększani Miasta, które zajmowało się społecznie poprawianiem estetyki miasta. Była to pierwsza tego typu organizacja w Polsce. Obecnie tradycje tego stowarzyszenia kontynuuje Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja