Jesteś tutaj: HomeKruszwicaW Szarleju upamiętniono Władysława Kościeleckiego

W Szarleju upamiętniono Władysława Kościeleckiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Kruszwica poniedziałek, 30 maj 2016 12:06

Kilka godzin po tym, gdy w Bydgoszczy pod przewodnictwem abp. Jana Romeo Pawłowskiego obchodzono 50-tą rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości, we wsi Szarlej pod Kruszwicą odsłonięto tablicę upamiętniającą Władysława Kościeleckiego. Co łączy oba wydarzenia? Spuścizna rodu Kościeleckich, bowiem to przodek Władysława Jan w XV wieku ufundował bydgoskiej Farze obraz Matki Bożej z Różą.

 

Tablica poświęcona Władysławowi Kościeleckiemu przedstawia pokrótce jego dość bogaty życiorys. Szarlej był jego rodziną wsią, w której się urodził w 24 października 1819 roku. Za działalność patriotyczną został osadzony w poznańskiej Cytadeli. Współorganizował powstanie Ligii Polskiej w Berlinie, później zaś uczestniczył w powstaniu na ziemiach wielkopolskich w ramach wiosny ludów. W drugiej połowie XIX wieku trafił do Turcji, która nie uznawała rozbiorów Polski. Wstąpił do tureckiej armii, walczył w jej szeregach przeciwko zaborcom. Od 1861 roku pełnił funkcję marszałka dworu Abdulaziza. Swoje bogate kolekcje zapisał w testamencie Krakowowi i dzisiaj są dumą Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

Jak czytamy na tablicy pamiątkowej, Władysław Kościeleckich wspierał również finansowo Jana Kasprowicza, zdolnego kujawskiego poetę.

 

- Jest to postać nadzwyczaj bogata, ale trzeba również pamiętać o przodkach Władysława Kościelskiego gdyż jego dziadek był posłem na Sejm Wielki, który uchwalił Konstytucję 3 maja- podkreślił Mariusz Łęczycki z Nadgoplańskiego Towarzystwa Historycznego.

 

Komentarze

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

  • Kujawy Zachodnie – mogą zachwycać

    Wielki poeta Jan Kasprowicz w swojej literaturze zachwycał się pięknem Kujaw wiosną. Paweł Kubalewski piękno kujawskiej ziemi pokazuje na ujęciach lotniczych. Żeby za dużo się już nie rozpisywać – zapraszamy do obejrzenia jego dzieła.

  • Jak jako województwo wykorzystaliśmy ostatnie 6 lat?

    Jesteśmy w roku granicznym dla obowiązywania Strategii Rozwoju Województwa do 2020 roku – jutro w ramach dyskusji o stanie województwa na Sejmiku Województwa, planowane jest podsumowanie tego dokumentu, zapewne dojdzie również do dyskusji na temat tego jak wykorzystaliśmy ostatnie lata, w tym również szansę jaką mogły dać fundusze unijne. Dyskusja może być nieco utrudniona, z uwagi na fakt obradowania w formie on-line.

Wiadomości z regionu