Jesteś tutaj: HomeKruszwicaWe Wróblach oddano hołd pomordowanym w Katyniu braciom Grabskim

We Wróblach oddano hołd pomordowanym w Katyniu braciom Grabskim

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Kruszwica wtorek, 26 kwiecień 2016 21:10

W niedzielę we wsi Wróble w gminie Kruszwica odbyły się uroczystości poświęcone rocznicy dokonanej na rozkaz Józefa Stalina przez NKWD zbrodni katyńskiej. Szczególnie pamiętano o Kazimierzu i Stefanie Grabskim, oficerom Wojska Polskiego, którzy urodzili się we Wróblach.

 

Obaj walczyli w kampanii wrześniowej, w październiku dostali się do niewoli sowieckiej. Osadzono ich w obozie w Starobielsku. Zginęli zamordowani wiosną 1940 roku w Charkowie. Kazimierz walczył również w 1920 roku w wojnie polsko-bolszewickiej.

 

Obchody zorganizowało sołectwo Wróble wraz z Fundacją Modrak, przy wsparciu Koła Gospodyń. Gościem specjalnym był Krzysztof Grabski, ostatni żyjący bratanek ofiar, który przybliżył ich losy.

 

Kazimierz Marian Grabski, drugi syn Mariana Grabskiego i Joanny z Brzeskich - Grabskiej urodził się 12 października 1897 r. we Wróblach.

Był w czynnej służbie wojskowej od 1919 r. i jako rotmistrz kawalerii służył w 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. oraz w kampanii wrześniowej 1939 r.. Za swoją postawę został odznaczony Krzyżem Zasługi i Krzyżem Walecznych.

 

Stefan Marian Grabski, trzeci syn Mariana Grabskiego i Joanny z Brzeskich - Grabskiej urodził się 5 maja 1899 r. we Wróblach. Był oficerem rezerwy, od 1921 r. jako podporucznik kawalerii służył w 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r.

 

 

Po powitaniu gości przez sołtys Annę Graczyk i prezes Fundacji Modrak Dominikę Robakowską, uczestnicy udali się na plac, gdzie posadzono dęby pamięci braci Grabskich. Przemarsz odbywał się w asyście wojska, harcerzy i straży pożarnej. W uroczystości uczestniczył również wicebumistrz Kruszwicy Bartosz Krajniak.

 

W 2010 roku Kazimierz Krajniak został pośmiertnie awansowany do stopnia majora kawalerii, zaś Stefan porucznika kawalerii.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Gastronomia ma dosyć, kolejni przedsiębiorcy zapowiadają bunt. W ten sposób jednak pandemia nie zniknie

    W połowie października rząd wprowadził zakaz stacjonarnego funkcjonowania restauracji i innych obiektów gastronomicznych – jak zapowiadano na 2 tygodnie, aby wypłaszczyć krzywą zachorowań na COVID-19. Na 2 tygodniach się jednak nie skończyło, bowiem minęły już jakieś 3 miesiące, stąd też po zapowiedzi wydłużenia zakazu przynajmniej do końca stycznia, nieoficjalnie mówi się nawet o tym, że może to potrwać do kwietnia, części przedsiębiorców puszczają nerwy.

    Etykiety: covid19
  • W poniedziałek uczniowie wracają do szkół

    18 stycznia do szkół wracają uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, wracają także zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym; podpisałem rozporządzenie w tej sprawie - poinformował w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

     

Wiadomości z regionu