Jesteś tutaj: HomeKruszwicaUnijny fundusz transformacji energetycznej może uratować Gopło i całe pojezierze

Unijny fundusz transformacji energetycznej może uratować Gopło i całe pojezierze

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Kruszwica piątek, 12 luty 2021 13:32
Wysychające jezioro Wilczyńskie Wysychające jezioro Wilczyńskie Eko-Przyjezierze

Działalność kopalni odkrywkowych w okolicach Konina jest przedmiotem krytyki organizacji ekologicznych, ale też niepokoi samorządowców z powiatu inowrocławskiego i mogileńskiego. Wiele jezior wysycha, a w przyszłości zagrożone może być też Gopło, nad którym położona jest Kruszwica. W czwartek w Kruszwicy zawarto porozumienie o współpracy.

Włodarze Kruszwicy, Strzelna, Jezior Wielkich i Piotrkowa Trybunalskiego będą ubiegać się do funduszu sprawiedliwej transformacji o wsparcie finansowe na niwelowanie skutków wydobycia węgla brunatnego w zagłębiu konińskim. Fundusz ten będzie funkcjonował w ramach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej i służyć ma odchodzeniu gospodarek od energetyki węglowej na ekologiczną.

 

– To te gminy w największym stopniu w Kujawsko-Pomorskiem borykają się ze skutkami społecznymi, ekologicznymi i gospodarczymi eksploatacji węgla brunatnego. Jest szansa, aby wreszcie te samorządy otrzymały znaczące wsparcie. To byłaby dla nich szansa na rozwój. Mam nadzieję, że dzięki współpracy z Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego uda się ten cel osiągnąć. – podkreślił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

 

Kopalnie odkrywkowe z zagłębia konińskiego swoją działalnością prowadzą do drenowania zasobów wodnych, przez co mamy efekt wysychania jezior. Skutki tej aktywności człowieka pokazało w 2019 roku na ujęciach lotniczych stowarzyszenie Eko-Przyjezierze:

 

W podpisaniu porozumienia uczestniczył wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz prezes Związku Pracodawców Lewiatan Roman Rogalski.

 

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • ,,Kolejne pokolenie AK walczy z kolejnym pokoleniem UB” Czy jest to podział na kolejne pokolenia?

    Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w którym upamiętniamy podziemie antykomunistyczne, osoby nie zgadzające się na podporządkowanie Polski Moskwie, za co zapłaciły tragiczną karę. Jest to jednak święto opowiadające o wojnie domowej, o trudnej dla Polaków historii, wcale nie tak odległej, z którą musimy się rozprawić. Nie raz pojawia się slogan, że spory jakie przy okazji 1 marca się pojawiają to walka kolejnego ,,pokolenia AK z UB”, mamy zatem do czynienia z wciąż otwartą raną.

  • Zieloni chcą rozbiórki tamy we Włocławku

    Od wielu lat samorząd wojewódzki oraz rząd zapowiadają proces kaskadyzacji Wisły, w celu jej uregulowania, zapewniającego możliwość prowadzenia żeglugi towarowej. Z sił parlamentarnych najbardziej krytykuje ten kierunek działań partia Zieloni, współtworząca Koalicję Obywatelską – dzisiaj Zieloni zaprezentowali postulat idący jeszcze dalej – rozbiórki zapory wodnej we Włocławku.

Wiadomości z regionu