Jesteś tutaj: HomeKruszwicaGdy wprowadzono stan wojenny w porcie stał statek wypełniony bronią

Gdy wprowadzono stan wojenny w porcie stał statek wypełniony bronią

Napisane przez  Redakcja / MojaKruszwica.pl Opublikowano w Kruszwica niedziela, 13 grudzień 2020 19:44

Po wprowadzeniu stanu wojennego wyraźny opór władzy dali pracownicy Stoczni Gdańskiej, którą władza musiała pacyfikować siłą. Nieopodal jej w porcie stał statek o nazwie nawiązującej do naszego regionu ,,Kruszwica”, który jak się okazuje był załadowany bronią – o sprawie pisze portal MojaKruszwica.pl

,,Kruszwica” była wypełniona bronią, której przeznaczeniem była Libia. Zbrojenie Libańczyków miało być dla PRL-u dobrym interesem. Z akt prokuratorskich wynika, że władze obawiały się, iż w przypadku eskalacji protestujący w stoczni mogliby wykorzystać broń z ,,Kruszwicy”.

 

O wypełnionym bronią statku dowiadujemy się z akt sprawy, którą wytoczono przeciwko pełniącym służbę w porcie marynarki wojennej, którzy odmówili wykonania rozkazu wyprowadzenia dowodzonymi przez siebie holownikami, wyprowadzenia ,,Kruszwicy” z portu, bowiem solidaryzowali się z Solidarością.

 

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • ,,Kolejne pokolenie AK walczy z kolejnym pokoleniem UB” Czy jest to podział na kolejne pokolenia?

    Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w którym upamiętniamy podziemie antykomunistyczne, osoby nie zgadzające się na podporządkowanie Polski Moskwie, za co zapłaciły tragiczną karę. Jest to jednak święto opowiadające o wojnie domowej, o trudnej dla Polaków historii, wcale nie tak odległej, z którą musimy się rozprawić. Nie raz pojawia się slogan, że spory jakie przy okazji 1 marca się pojawiają to walka kolejnego ,,pokolenia AK z UB”, mamy zatem do czynienia z wciąż otwartą raną.

  • Zieloni chcą rozbiórki tamy we Włocławku

    Od wielu lat samorząd wojewódzki oraz rząd zapowiadają proces kaskadyzacji Wisły, w celu jej uregulowania, zapewniającego możliwość prowadzenia żeglugi towarowej. Z sił parlamentarnych najbardziej krytykuje ten kierunek działań partia Zieloni, współtworząca Koalicję Obywatelską – dzisiaj Zieloni zaprezentowali postulat idący jeszcze dalej – rozbiórki zapory wodnej we Włocławku.

Wiadomości z regionu