Wiadomości z Inowrocławia https://portalkujawski.pl Fri, 17 May 2024 10:07:31 +0200 Joomla! - Open Source Content Management pl-pl Inowrocławski radny ma żal do wojewody https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/12499-inowroclawski-radny-ma-zal-do-wojewody https://portalkujawski.pl/inowroclaw/item/12499-inowroclawski-radny-ma-zal-do-wojewody Inowrocławski radny ma żal do wojewody

Sprawa ma swój początek w kwietniu, gdy Rada Miejska Inowrocławia przyjęła uchwałę, w której krytycznie odnosi się do ,,planowanych” zmian w prawie samorządowym, a przede wszystkim wprowadzenia ograniczeń kadencyjności. Radni PiS domagali się reakcji wojewody, ten zareagował, ale sąd rację przyznał prezydentowi Inowrocławia i koalicji rządzącej tym miastem.

Po interwencji radnych PiS-u, w tym radnego Marka Słabińskiego, wojewoda zdecydował się w czerwcu unieważnić uchwałę Rady Miejskiej. Ten ruch uzasadniony był tym, iż zajmowanie się tego typu sprawami nie leży w kompetencjach rady gminy.

 

Inowrocławski samorząd skierował na zarządzenie wojewody skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, a ten w listopadzie przyznał im rację, przywracając do obiegu uchwałę wcześniej wycofaną przez wojewodę.

 

Jak oceniają prawnicy Miasta, zdaniem sądu, wojewoda naruszył prawo materialne. Uchwała Rady Miejskiej jest aktem o charakterze wewnętrznym. Nie nakłada na żaden podmiot obowiązków, ani nie przekazuje zadań. Nie jest aktem prawa miejscowego. Jest natomiast apelem, manifestem, a zgodnie z doktryną i orzecznictwem Rada Miejska może wyrażać swoje stanowisko dotyczące spraw samorządu lokalnego – tłumaczył Urząd Miasta Inowrocławia.

 

Zdaniem radnego Marka Słabińskiego zadziwia to, iż Wojewódzki Sąd Apelacyjny w Gdańsku, w podobnej sprawie wydał decyzję w myśl postanowienia wojewody - Dwa sąsiedzkie sądy wydają zupełnie inne stanowiska, de facto w tej samej sprawie – dziwi się radny Słabiński.

 

Radny następnie uważa, że wojewoda powinien decyzję WSA w Bydgoszczy skierować do kasacji do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Wyraził przy tym zdziwienie, że wojewoda nie podjął nawet z inowrocławskimi radnymi, którzy wnioskowali o wycofanie uchwały z obiegu dalszego dialogu - Jako jeden z wnioskodawców nie zostałem nawet poinformowany co będzie z tym dalej.

 

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, jednocześnie jest szefem struktur PiS w powiecie inowrocławskim.

 

]]>
Inowrocław Fri, 29 Dec 2017 16:12:55 +0100
Bydgoski zespół z Jurkiem Owsiakiem zainaugurują finał WOŚP w Chinach https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/12498-bydgoski-zespol-z-jurkiem-owsiakiem-zainaugruja-final-wosp-w-chinach https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/12498-bydgoski-zespol-z-jurkiem-owsiakiem-zainaugruja-final-wosp-w-chinach W Bydgoszczy Owsiak przekazał strażakom sprzęt

26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w tym roku rozpocznie się w Chinach. W Polsce orkiestra zagra 14 stycznia, ale już w dniach 6 – 9 stycznia usłyszeć będzie można ją w Chinach, gdzie wybiera się dyrygent Jerzy Owsiak.

Oficjalnie akcję koordynować będą sztaby WOŚP w Pekinie i Szanghaju, to jednak kluczową rolę dla całego przedsięwzięcia odegra zespół Roan z Bydgoszczy, który cieszy się dość dużą popularnością w Państwie Środka.

 

Jerzy Owsiak weźmie udział w trasie koncertowej Roanu, której towarzyszyć będą licytacje przedmiotów oraz spotkania z chińską Polonią. Na licytację udało się już pozyskać m.in. koszulki brazylijskich piłkarzy grających w chińskiej lidze piłkarskiej. Odbywać będą również wydarzenia towarzyszące, których celem będzie promocja polskiej kultury i tradycji wśród Chińczyków.

 

26. Finał WOŚP odbędzie się 14 stycznia 2018, a jego celem będzie pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”.


Zespół Roan utworzył sztab WOŚP w Chinach już podczas 25 finału. Wówczas muzykom towarzyszył zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz.

 

]]>
Bydgoszcz Fri, 29 Dec 2017 15:42:21 +0100
PESA przegrywa prestiżowy kontrakt dla polskiej kolei https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/12497-pesa-przegrywa-prestizowy-kontrakt-dla-polskiej-kolei https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/12497-pesa-przegrywa-prestizowy-kontrakt-dla-polskiej-kolei Griffin

PKP Intercity kupi 20 nowych lokomotyw elektrycznych, które obsługiwać będą pociągi pasażerskie. Postępowanie przetargowe, trwające od kilku miesięcy, udało się rozstrzygnąć przed końcem roku. Najlepszą ofertę złożyła firma Newag, która najprawdopodobniej podpisze ten kontrakt.

Newag zaoferował PKP Intecity swoje lokomotywy Griffin. Oprócz Newagu w przetargu wystartowała PESA Bydgoszcz z Gamą oraz chiński CRRC. Oferta Newagu okazała się dla pozostałych oferentów bezkonkurencyjna.

 

Oferta produkcji lokomotyw Griffin uzyskała 93 punkty, najwyżej oceniono koszty świadczenia usługi utrzymania taboru już po jego produkcji. PESA Bydgoszcz zaproponowała znacznie niższą cenę (szczegóły nie są jednak ujawnione), ale w łącznej punktacji uzyskała tylko 75 punktów. Jeszcze tańszą ofertę złożyli Chińczycy, ale za całość uzyskali 71 punktów.

 

Decyzję PKP Intercity o wyborze Newagu mogą zaskarżyć konkurenci.

 

]]>
Bydgoszcz Fri, 29 Dec 2017 15:32:09 +0100
Czym wam Bernard Śliwiński zawinił? https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/12496-czym-wam-bernard-sliwinski-zawinil https://portalkujawski.pl/bydgoszcz/item/12496-czym-wam-bernard-sliwinski-zawinil Czym wam Bernard Śliwiński zawinił?

Dzisiaj Bydgoszcz jest ważnym węzłem kolejowym, częścią transeuropejskiego korytarza Bałtyk-Adriatyk. Być może będziemy również w niedalekiej przyszłości kluczowym węzłem multimodalnym dla portów morskich w Gdyni i Gdańsku. Zdecydowała o tym jedna z najważniejszych inwestycji II Rzeczypospolitej: budowa magistrali węglowej Gdynia – Śląsk, która w pierwotnych planach miała omijać Bydgoszcz.

 

Prezydent Bernard Śliwiński (faktyczny okres urzędowania 1922-1930) nie miał nigdy szczęścia do bydgoskich radnych – zarówno w okresie swojego urzędowania miał wielu przeciwników w Radzie Miejskiej, tak samo wczoraj większość Rady opowiedziała się za odebraniem mu patronatu ulicy na Kapuściskach – chodziło o dalsze propagowanie znanego ideologicznego, z okresu PRL, zwrotu – Przodowników Pracy. Włączono jego postać do sporu Aleje Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. O ile zmarłego pod Smoleńskiem prezydenta broniło wielu radnych, to w sprawie prezydenta Śliwińskiego były to nieliczne głosy.

 

Prezydent Śliwiński swojej kadencji nie dokończył (urzędował 8 lat), zarzucano mu m.in.. wzięcie wysokiego kredytu na budowę funkcjonującej do dzisiaj elektrowni. Tak działa demokracja, ale z perspektywy czasu patrzymy na niego jako na postać pozytywną w dziejach Bydgoszczy. Za jego kadencji powstał Szpital Miejski, ale co dzisiaj, właśnie z tej perspektywy czasu wydaje się szczególnie istotne – ostatecznie magistrala węglowa przebiegła przez Bydgoszcz, w czym wypatruje się zasług prezydent Śliwińskiego. Tamta inwestycja niewykluczone, że będzie odgrywać kluczową rolę dla Bydgoszczy w przyszłości.

 

Bernard Śliwiński wywodził się z Gostynia w Wielkopolsce. Po wybuchu Powstania Wielkopolskiego stał się kluczowym dla gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego oficerem. Gdy w 1939 roku Niemcy ponownie zaatakowali Polskę, Śliwiński pomimo wieku chwycił za karabin. Trafił do obozu dla jeńców, gdzie zmarł. Można powiedzieć, że swoje życie zakończył wypełniając patriotyczne obowiązki wobec Polski.

 

Radni odebrali mu ulicę dzień po 99 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Podczas uroczystości bydgoskich, była posłanka Anna Bańkowska ubolewała, że w naszej lokalnej przestrzenni publicznej nie ma zbyt wielu symboli nawiązujących do tego zwycięskiego powstania oraz o tym, że wiedza o nim jest zbyt słabo rozpropagowana. Kilka godzin później w życie weszło zarządzenie wojewody o nadaniu jednej z ulic imienia powstańca Bernarda Śliwińskiego. Po kolejnych kilku godzinach radni podjęli działania, aby mu ten zaszczyt odebrać (formalnie szybko to nie musi jednak nastąpić). Radni mogli jednak słów byłej parlamentarzystki nie znać, bowiem 31 osobową Radę Miasta na tych uroczystościach reprezentował tylko jeden radny – Bogdan Dzakanowski. Nie było żadnego członka prezydium Rady Miasta.

 

Radni Platformy Obywatelskiej deklarowali wczoraj, że będą chcieli przy okazji 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego do tematu wrócić i nadać jakiejś ulicy bądź skwerowi imię Śliwińskiego. Mijają jednak lata, a ta wielka dla Bydgoszczy postać takiego zaszczytu nie dostąpiła. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Lech Zagłoba-Zygler wyraził pogląd, że lepiej byłoby nadać jego imię ulicy Teodora Duracza (od wczoraj Tomasza Golloba), w tym kierunku jako radny z bardzo dużym stażem jednak do tej pory nic nie zrobił.

 

]]>
Bydgoszcz Fri, 29 Dec 2017 15:17:13 +0100