Jesteś tutaj: HomeInowrocław,,Żerom” przygotowuje się do jubileuszu 70-lecia

,,Żerom” przygotowuje się do jubileuszu 70-lecia

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław piątek, 06 marzec 2015 14:00

Centrum Kształceni Ustawicznego im. Stefana Żeromskiego na początku maja będzie obchodzić 70-lecie istnienia. Początki istnienia szkoły były jednak nie łatwe. Publikujemy notkę historyczną przygotowaną przez społeczność ,,Żeroma”.

 

Przez pierwsze 30 lat aż do roku 1975 szkoła nie posiadała swego budynku. Najpierw, czyli od 4 maja do końca sierpnia 1945 roku był nim gmach II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej, a pozostały czas aż do 22 stycznia 1975 roku budynek I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza. Nie przeszkadzało to jednak w intensywnym rozwoju szkoły, która cieszyła się coraz większą popularnością i na stałe wrosła w klimat naszego inowrocławskiego regionu. Z każdym rokiem przybywało słuchaczy. Kiedy 4 maja 1945 roku odbyła się inauguracja pierwszego roku szkolnego , naukę zadeklarowało 484 słuchaczy. 1 września 1980 roku szkoła liczyła już 900 uczniów!

 

Kolejni dyrektorzy czynili wszystko, aby propagować szkołę w całym regionie i ciągle wzbogacać jej ofertę edukacyjną. Dyrektor Eugeniusz Kołomyjec otworzył Wojskową Szkołę Wieczorową dla kadry oficerów i podoficerów. Wykształciła ona 131 osób. Rozbudował również placówkę, otwierając jej filie w Mogilnie, Żninie, Trzemesznie, Strzelnie, Kruszwicy i Gniewkowie. Z inicjatywy kolejnego dyrektora Henryka Kaczmarka szkoła zyskała własny budynek, imię patrona Stefana Żeromskiego, sztandar ufundowany przez samorząd szkolny i nową nazwę, która jest do dziś: Centrum Kształcenia Ustawicznego. Uroczyste otwarcie budynku szkoły przy ulicy Średniej 9 odbyło się 22 stycznia 1975 roku. Była to ogromna zasługa ówczesnego dyrektora , ale i efekt zaangażowania nauczycieli, pracowników administracji i obsługi i samych słuchaczy, którzy poświęcali swój wolny czas , by w ramach czynu społecznego stworzyć sobie miejsce do pracy i nauki. Kolejne lata istnienia Centrum to podtrzymywanie jego rangi i popularności nie tylko w Inowrocławiu , ale i całym powiecie. Ponad 20-letnia kadencja zaangażowanego w życie szkoły dyrektora Stanisława Mrozińskiego przyniosła wzrost liczby słuchaczy do ponad 1000 uczniów , którzy mogli kształcić się w systemie wieczorowym i zaocznym., wzbogacanie oferty edukacyjnej wychodzącej naprzeciw potrzebom osób dorosłych oraz unowocześnianie bazy dydaktycznej. Od 2005 roku oferta Centrum wzbogaciła się o gimnazjum dla dorosłych, a od 2011 roku o kwalifikacyjne kursy zawodowe.

 

Dziś Centrum Kształcenia Ustawicznego może poszczycić się ogromną rzeszą absolwentów, którym umożliwiła uzupełnienie kwalifikacji, podniesienie wykształcenia, zdobycie zawodu. Ciągle wychodzimy naprzeciw osobom dorosłym oraz tym, którym życie pokrzyżowało plany. Z perspektywy 70 lat możemy śmiało powiedzieć, że jako szkoła w stu procentach zrealizowaliśmy i nadal realizujemy jej misję kształcenia ustawicznego. Te 70 lat istnienia, które przypada na dzień 4 maja 2015 roku jest niewątpliwie okazją do wspólnego świętowania.

 


Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się 14 kwietnia uroczystą galą w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Gastronomia ma dosyć, kolejni przedsiębiorcy zapowiadają bunt. W ten sposób jednak pandemia nie zniknie

    W połowie października rząd wprowadził zakaz stacjonarnego funkcjonowania restauracji i innych obiektów gastronomicznych – jak zapowiadano na 2 tygodnie, aby wypłaszczyć krzywą zachorowań na COVID-19. Na 2 tygodniach się jednak nie skończyło, bowiem minęły już jakieś 3 miesiące, stąd też po zapowiedzi wydłużenia zakazu przynajmniej do końca stycznia, nieoficjalnie mówi się nawet o tym, że może to potrwać do kwietnia, części przedsiębiorców puszczają nerwy.

    Etykiety: covid19
  • W poniedziałek uczniowie wracają do szkół

    18 stycznia do szkół wracają uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, wracają także zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe w kształceniu zawodowym; podpisałem rozporządzenie w tej sprawie - poinformował w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

     

Wiadomości z regionu