Jesteś tutaj: HomeInowrocławNa wolność musieliśmy poczekać dłużej

Na wolność musieliśmy poczekać dłużej

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław sobota, 10 listopad 2012 15:25

11 listopada 1918 roku Polska odzyskuje po 123 latach niepodległość. Ten dzień obchodzimy jako Narodowe Święto Niepodległości. Mieszkańcy Inowrocławia na wolność poczekać musieli jednak jeszcze niecałe dwa miesiące.

 

Kujawy Zachodnie i Wielkopolska 11 listopada 1918 roku znajdowały się pod zaborem pruskim, a historia wolności naszych ziem dość mocno powiązana jest z Powstaniem Wielkopolskim.

 

Historia wybuchu powstania wiąże się z wizytą Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu 26 grudnia 1918 roku. Informacja o tej wizycie poruszyła także mieszkańców Inowrocławia, którzy stanęli wzdłuż dzisiejszej linii kolejowej 353 (Toruń – Inowrocław – Poznań) by powitać Paderewskiego.  Podczas przejazdu pociągu rozległy się śpiewy Mazurka Dąbrowskiego.

 

W dniu 27 grudnia w czasie manifestacji patriotycznej w Poznaniu Paderewski miał wygłosił przemówienie. Te plany nie spodobały się wojską niemieckim, które zorganizowały zbrojny przemarsz przez miasto. Ta prowokacja doprowadziła do tego, że sytuacja wyrwała się z pod kontroli i rozpoczęły się walki. Wybuchło powstanie.

 

Powstanie dość szybko rozpowszechniło się na inne tereny. Z racji dość silnego garnizonu niemieckiego w Inowrocławiu walki nie zakończyły się od razu. 2 stycznia 1919 roku  powstańcy zaatakowali ratusz, pocztę oraz koszary. Przy pomocy zbliżających się oddziałów pod dowództwem Pawła Cymsa 6 stycznia Inowrocław stał się znów polskim miastem.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Finał okręgowego Pucharu Polski przyniósł emocję za cały sezon

  Unia Janikowo zdobywcą okręgowego Pucharu Polski – w nagrodę zespół z Kujaw w przyszłym tygodniu zmierzy się w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym z I ligowym Zagłębiem Sosnowiec. W finale Unia pokonała we Włocławku Zawiszę Bydgoszcz.

 • Wychowanek Zawiszy trafił do Niemiec

  Adrian Małachowski przygodę z piłką nożną rozpoczynał w Zawiszy, jako młody adept piłkarski urodzony w Bydgoszczy. Później trafił do juniorów Legii Warszawa, tego lata został kupiony przez 3 ligowy 1. FC Magdeburg. Małachowski występuje głównie na pozycji defensywnego pomocnika.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna II kadencję

  W czwartek 6 sierpnia na sali plenarnej Sejmu odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, w czasie którego prezydent Andrzej Duda złożył ślubowanie, tym samym rozpoczynając swoją drugą kadencję w roli głowy państwa. Zgromadzenie przebiegało jednak w dość specyficznej atmosferze, nie tylko z powodu założonych masek z uwagi na sytuację epidemiczną.

 • Wesela bez dziadków

  W maseczkach i bez seniorów – tak według nowych zasad będą bawić się goście - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". Wiceminister rozwoju Olga Semieniuk zapowiada, że nowe wytyczne pojawią się jeszcze w tym tygodniu, a w życie wejdą najpewniej niezwłocznie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu