Jesteś tutaj: HomeInowrocławNa wolność musieliśmy poczekać dłużej

Na wolność musieliśmy poczekać dłużej

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław sobota, 10 listopad 2012 15:25

11 listopada 1918 roku Polska odzyskuje po 123 latach niepodległość. Ten dzień obchodzimy jako Narodowe Święto Niepodległości. Mieszkańcy Inowrocławia na wolność poczekać musieli jednak jeszcze niecałe dwa miesiące.

 

Kujawy Zachodnie i Wielkopolska 11 listopada 1918 roku znajdowały się pod zaborem pruskim, a historia wolności naszych ziem dość mocno powiązana jest z Powstaniem Wielkopolskim.

 

Historia wybuchu powstania wiąże się z wizytą Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu 26 grudnia 1918 roku. Informacja o tej wizycie poruszyła także mieszkańców Inowrocławia, którzy stanęli wzdłuż dzisiejszej linii kolejowej 353 (Toruń – Inowrocław – Poznań) by powitać Paderewskiego.  Podczas przejazdu pociągu rozległy się śpiewy Mazurka Dąbrowskiego.

 

W dniu 27 grudnia w czasie manifestacji patriotycznej w Poznaniu Paderewski miał wygłosił przemówienie. Te plany nie spodobały się wojską niemieckim, które zorganizowały zbrojny przemarsz przez miasto. Ta prowokacja doprowadziła do tego, że sytuacja wyrwała się z pod kontroli i rozpoczęły się walki. Wybuchło powstanie.

 

Powstanie dość szybko rozpowszechniło się na inne tereny. Z racji dość silnego garnizonu niemieckiego w Inowrocławiu walki nie zakończyły się od razu. 2 stycznia 1919 roku  powstańcy zaatakowali ratusz, pocztę oraz koszary. Przy pomocy zbliżających się oddziałów pod dowództwem Pawła Cymsa 6 stycznia Inowrocław stał się znów polskim miastem.

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Jurek Owsiak: 29. Finał WOŚP gotowy pod względem organizacyjnym i sanitarnym

    Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gotowa do 29. finału, nietypowego ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia. Tegoroczna akcja charytatywna to już blisko 8 tys. puszek stacjonarnych, 12 tys. eSkarbonek, prawie 1,4 tys. sztabów oraz rzesza wolontariuszy. – Liczymy się z tym, że w czasie pandemii zebranych pieniędzy może być dużo mniej. Ale zbiórka już trwa i o dziwo jednego dnia potrafi przybyć na naszym koncie ponad milion złotych. W tych czasach to nieprawdopodobna suma – mówi Jurek Owsiak, pomysłodawca i prezes Fundacji WOŚP. Finał rozpocznie się w sobotę 30 stycznia wieczorem.

    Etykiety: WOŚP
  • Gastronomia ma dosyć, kolejni przedsiębiorcy zapowiadają bunt. W ten sposób jednak pandemia nie zniknie

    W połowie października rząd wprowadził zakaz stacjonarnego funkcjonowania restauracji i innych obiektów gastronomicznych – jak zapowiadano na 2 tygodnie, aby wypłaszczyć krzywą zachorowań na COVID-19. Na 2 tygodniach się jednak nie skończyło, bowiem minęły już jakieś 3 miesiące, stąd też po zapowiedzi wydłużenia zakazu przynajmniej do końca stycznia, nieoficjalnie mówi się nawet o tym, że może to potrwać do kwietnia, części przedsiębiorców puszczają nerwy.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu