Jesteś tutaj: HomeInowrocławPierwsze były tramwaje

Pierwsze były tramwaje

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław czwartek, 08 listopad 2012 17:11

Dzisiaj w Sali Koncertowej im. Ireny Dubiskiej odbyły się uroczystości jubileuszowe związane ze stuleciem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji.

 

Obecnie w Inowrocławiu funkcjonuje 29 stałych linii (w tym jedna nocna). W naszym mieście nie jeżdżą już tramwaje, lecz to od nich 100 lat temu historia się zaczęła.

 

W 1912 roku uruchomiono pierwszą linię tramwajową z Dworca PKP do rynku. Niedługo później została wydłużona on do ulicy Świętego Ducha. W planach było także poprowadzenie linii do Solanek i Mątew, nie weszły one jednak w życie. W latach sześćdziesiątych zdecydowano o likwidacji transportu tramwajowego.  Obecnie siłę inowrocławskiej komunikacji tworzą autobusy Solaris Urbino.

 

Dzisiejszy dzień to także okazja do nagrodzenia zasłużonych dla rozwoju miejskiej komunikacji w Inowrocławiu - Nie byłoby miejskiej komunikacji, gdyby nie ludzie zaangażowani w pracę, wykazujący się profesjonalizmem, skrupulatnością i sumiennością – podkreślał w swoim sumieniu prezydent Ryszard Brejza.

 

Mariusz Kubicki, wieloletni pracownik MPK otrzymał z rąk wicewojewody Zbigniewa Ostrowskiego Srebrny Krzyż Zasługi, który przyznany został mu decyzja prezydenta RP Bronisława Komorowksiego. Z kolei jego kolega Wiesław Radzimski otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi. Kilku pracowników otrzymało także  Złote Medale za długoletnią służbę.

 

Prezes MPK Mariusz Kuszel został wyróżniony medalem marszałka województwa – Unitas Durat Palatinatus cuiaviano – pomeraniensis.

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

    Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

  • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

    Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu