Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław skarży ustawę śmieciową

Inowrocław skarży ustawę śmieciową

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 06 listopad 2012 16:29

Od przyszłego roku odpowiedzialne za utylizację śmieci będą gminy. Zgodnie z przepisami będą musiały one rozpisać przetarg na te usługi i tutaj buntuje się prezydent Ryszard Brejza, gdyż w jego opinii jest to niekorzystne dla gminy.

 

W miastach od wielu lat funkcjonują miejskie firmy zajmujące się utylizacją odpadów. Zgodnie z nową ustawą na utylizację śmieci gminy będą zmuszone rozpisywać przetargi. Konkurencji z zachodnimi firmami mogę nie wytrzymać komunalne przedsiębiorstwa będące własnością gmin.

 

Zdaniem prezydenta Ryszarda Brejza te zapisy są niezgodne z konstytucją, stąd Miasto Inowrocław skierowało ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Poparcie dla władz Inowrocławia wyraził także Związek Miast Polskich, który zaapelował do miast członkowskich o popieranie wniosku naszego miasta.

 

Problem widzą także posłowie SLD, którzy przygotowali swój projekt ustawy - Wydaje się, że ustawodawca poszedł za daleko, bo zadecydował, że w przypadku odbioru śmieci gmina musi zorganizować przetarg na ich utylizację, mimo że dysponuje przedsiębiorstwami, spółkami regionalnymi czasami są to jednostki budżetowe czy zakłady budżetowe, które zostały zbudowane po to, by odpadami komunalnymi gospodarować – wyjaśnia poseł Zbigniew Zaborowski.

 

Sojusz Lewicy Demokratycznej liczy, że proces legislacyjny zostanie uruchomiony jeszcze przed 1 stycznia.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

    Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

  • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

    Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu