Jesteś tutaj: HomeInowrocławPrezydent miasta nie powinien nazywać Trybunału sądem kapturowym

Prezydent miasta nie powinien nazywać Trybunału sądem kapturowym

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 24 marzec 2014 23:47

Dyskusji o porażce Inowrocławia przed Trybunałem Konstytucyjnym. Radny opozycji uważa, że prezydent miasta nazywając Trybunał sądem kapturowym osłabia tę instytucję.

 

Samorząd Inowrocławia uznał, że zapisy w ustawie dotyczącej gospodarki odpadami, które narzucają gminom obowiązek przeprowadzania przetargów na wybór firmy odbierającej śmieci, jest niezgodny z konstytucją. Wniosek Inowrocławia poparł Związek Miast Polskich.

Pod koniec lutego Trybunał Konstytucyjny uznał, że nie ma podstaw, aby uznać ten zapis ustawy za niekonstytucyjny.

 

Mimo to ratusz próbował zbudować wizerunkowo, że Inowrocław wygrał tłumacząc to dyrektywą Parlamentu Europejskiego, która jednak zdaniem prawników przez najbliższe miesiące nie obowiązuje.

 

W wywiadzie dla jednej z gazet prezydent Ryszard Brejza miał nazwać trybunał sądem kapturowym, gdyż ratusz nie został poinformowany o terminie rozprawy.

 

Rozprawa w tej sprawie w ogóle nie została zarządzona, gdyż w świetle obowiązujących przepisów ustawy z dnia 1 sierpnia 1997 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz. U. Nr 102, poz. 643, ze zm., dalej: ustawa o TK), nie mogło dojść do wydania wyroku. Trybunał Konstytucyjny w postanowieniu z 26 lutego 2014 r., sygn. K 52/12 stwierdził, że wydanie wyroku (a tym samym przeprowadzenie rozprawy) jest w części zbędne, a w części niedopuszczalne. W związku z tym postępowanie w sprawie o sygn. K 52/12, wszczęte na podstawie wniosku Rady Miejskiej Inowrocławia, zostało umorzone na posiedzeniu niejawnym na mocy art. 39 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 36 ust. 3 ustawy o TK – czytamy w sprostowaniu Trybunału Konstytucyjnego.

 

- Jest to podważanie autorytetu Trybunału Konstytucyjnego – uważa radny opozycji Andrzej Kieraj z SLD, który wyraża opnie, że działalność prezydenta szkodzi autorytetowi państwa polskiego.

 

Zdaniem wielu prawników Inowrocław nie miał szans wygrać tej sprawy, a zmiana niekorzystnych dla wielu gmin przepisów leży w gestii parlamentu.

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Zieloni chcą rozbiórki tamy we Włocławku

    Od wielu lat samorząd wojewódzki oraz rząd zapowiadają proces kaskadyzacji Wisły, w celu jej uregulowania, zapewniającego możliwość prowadzenia żeglugi towarowej. Z sił parlamentarnych najbardziej krytykuje ten kierunek działań partia Zieloni, współtworząca Koalicję Obywatelską – dzisiaj Zieloni zaprezentowali postulat idący jeszcze dalej – rozbiórki zapory wodnej we Włocławku.

  • Od dzisiaj nowe zasady zasłaniania ust i nosa

    Od soboty obowiązuje m.in. w środkach komunikacji publicznej i w miejscach ogólnodostępnych nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki - wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw.

     

Wiadomości z regionu