Jesteś tutaj: HomeInowrocławO sytuacji spółek sodowych w Sejmie

O sytuacji spółek sodowych w Sejmie

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław niedziela, 16 marzec 2014 14:33

Posłanka Anna Bańkowska oraz jej partyjny kolega poseł Ryszard Zbrzyzny w czasie czwartkowych obrad Sejmu pytali przedstawicieli Ministerstwa Skarbu o niepokojącą sytuację w zakładach sodowych funkcjonujących w ramach grupy Ciech na terenie powiatu inowrocławskiego. Przysłuchując się tej dyskusji można odnieść wrażenie, że zupełnie inną wiedzę na temat sytuacji zakładów mają pracownicy od tej którą znają przedstawiciele resortu gospodarki.

- Dlaczego zarząd Ciech i zarząd Soda Polska prowadzi działania bez dialogu z pracownikami, które powodują, że załoga jest permanentnej niepewności o los swojej pracy? – pytała przedstawiciela ministerstwa gospodarki posłanka Anna Bańkowska z SLD – Dlaczego ignoruje się słuszne i mądre ostrzeżenia fachowych szefów wszystkich związków zawodowych w tych zakładach? – pytała dalej.

 

Z tymi zarzutami nie chciał się już jednak zgodzić podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki Rafał Baniak, który mówił, że dla jego przełożonych dialog społeczny ma duże znaczenie. Zaznaczając przy tym, że Skarb Państwa nie jest jedynym akcjonariuszem Ciech i nie ma w pełni wpływu na decyzję udziałowcow.

 

Zupełnie inaczej uważają związkowcy, którzy kilka tygodni temu zablokowali jedną z dróg wylotowych z Inowrocławia. Protesty były odpowiedzią na ciągłą redukcję zatrudnienia mimo, iż zakłady sodowej w Inowrocławiu i Janikowie przynoszą duże zyski.

 

- Jeżeli dochodzi do restrukturyzacji zatrudnienia, to po to, żeby móc w sposób odpowiedzialny i biznesowy konkurować na rynku – bronił decyzji kierownictwa zakładów minister Baniak, tłumacząc przy tym, że redukcja etatów odbywa się w sposób maksymalnie najmniej dotkliwy dla pracowników. Zapowiedział on także w najbliższym czasie wizytę w Inowrocławiu.

 

Posłanka Bańkowska dawała jasno do zrozumienia, że dialogu pomiędzy zarządem i pracownikami nie ma, czego przykładem miało być wstrzymanie paczek świątecznych dla pracowników, jako represja za zbyt dużą aktywność związkowców.

 

- Statystyka jest lepsza od praktyki – wyjaśniała posłanka Anna Bańkowska, próbując przekonać przedstawiciela ministerstwa gospodarki, że należy słuchać nie tylko tego co mówi zarząd, ale także i racji jakie mają do zakomunikowania pracownicy.

 

Osobne pytania posłów dotyczyły planów prywatyzacji spółki Transoda, co wywołuje także niepokój wśród związkowców. Na to pytanie minister Baniak nie był jednak wstanie odpowiedzieć, gdyż na chwilę obecną trwają rozmowy z ewentualnymi nabywcami.

Kilka dni temu chęć przejęcia akcji Ciech-u wyraził także najbogatszy Polak Jan Kulczyk.

 

Prezes, który położył bydgoski Zachem

Posłanka Bańkowska nie pozostawiła także suchej nitki na nominacji Jarosława Czerwińskiego na funkcję prezesa Sody Mątwy, który w przeszłości zarządzał także bydgoskim Zachemem – Nowy prezes Soda się źle zapisał w Bydgoszczy. Doprowadził do upadłości Zachem. To jest straszne. I zostawia zdegradowaną ziemię miastu, gdzie nie wiadomo ile pieniędzy będzie trzeba przeznaczyć, aby te zdegradowane chemicznie tereny doprowadzić do użytku. Jak możecie taką karuzelę stanowisk stosować. Czy możemy na to patrzeć spokojnie? Gdzie idzie ten człowiek do zakładów, które jeszcze przynoszą zyski.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Finał okręgowego Pucharu Polski przyniósł emocję za cały sezon

  Unia Janikowo zdobywcą okręgowego Pucharu Polski – w nagrodę zespół z Kujaw w przyszłym tygodniu zmierzy się w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym z I ligowym Zagłębiem Sosnowiec. W finale Unia pokonała we Włocławku Zawiszę Bydgoszcz.

 • Wychowanek Zawiszy trafił do Niemiec

  Adrian Małachowski przygodę z piłką nożną rozpoczynał w Zawiszy, jako młody adept piłkarski urodzony w Bydgoszczy. Później trafił do juniorów Legii Warszawa, tego lata został kupiony przez 3 ligowy 1. FC Magdeburg. Małachowski występuje głównie na pozycji defensywnego pomocnika.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna II kadencję

  W czwartek 6 sierpnia na sali plenarnej Sejmu odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, w czasie którego prezydent Andrzej Duda złożył ślubowanie, tym samym rozpoczynając swoją drugą kadencję w roli głowy państwa. Zgromadzenie przebiegało jednak w dość specyficznej atmosferze, nie tylko z powodu założonych masek z uwagi na sytuację epidemiczną.

 • Wesela bez dziadków

  W maseczkach i bez seniorów – tak według nowych zasad będą bawić się goście - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". Wiceminister rozwoju Olga Semieniuk zapowiada, że nowe wytyczne pojawią się jeszcze w tym tygodniu, a w życie wejdą najpewniej niezwłocznie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu