Jesteś tutaj: HomeInowrocławPoznaj kpt. Cymsa w Galerii Solnej

Poznaj kpt. Cymsa w Galerii Solnej

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław środa, 26 luty 2014 18:26

Przez najbliższe dwa tygodnie goście Galerii Solnej, jednego z częściej uczęszczanych miejsc w Inowrocławiu, będą mogli bliżej poznać postać lokalnego bohatera, jednego z dowódców Powstania Wielkopolskiego kpt. Pawła Cymsa.

 

W niedzielę minie 120 rocznica urodzin kpt. Pawła Cymsa, który swój udział w Powstaniu Wielkopolskim rozpoczął od wyzwalania Gniezna. W pierwszych dniach 1919 roku oddziały pod jego dowództwem zaczęły się przedzierać w kierunku Kujaw.  Udało się mu zdobyć Mogilno, Strzelno i Kruszwicę. 6 stycznia mimo braku zgody dowództwa zaatakował Inowrocław, by po kilku godzinach po ponad wieku niewoli to miasto stało się znowu polskie. Historycy w większości uważają, że podjęte przez niego ryzyko miało duży wpływ na powodzenie Powstania Wielkopolskiego.

 

Na wystawie w Galerii Solnej znaleźć można unikalne pamiątki poświecone kpt. Pawłowi Cymsowi.  Inicjatorami wystawy są dwaj społecznicy Tomasz Sibora i Dariusz Ligęza, przy wsparciu kilku firm z ATS Marketing na czele oraz członków Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

 

Warto przypomnieć, że w niedzielę 16 lutego minęła 95 rocznica podpisania rozejmu w Trewirze pomiędzy państwami, które zwyciężyły w I wojnie światowej, a Niemcami. Na mocy tego porozumienia uznano ziemie zdobyte przez Powstańców Wielkopolskich, w tym także Inowrocław. 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Finał okręgowego Pucharu Polski przyniósł emocję za cały sezon

  Unia Janikowo zdobywcą okręgowego Pucharu Polski – w nagrodę zespół z Kujaw w przyszłym tygodniu zmierzy się w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym z I ligowym Zagłębiem Sosnowiec. W finale Unia pokonała we Włocławku Zawiszę Bydgoszcz.

 • Wychowanek Zawiszy trafił do Niemiec

  Adrian Małachowski przygodę z piłką nożną rozpoczynał w Zawiszy, jako młody adept piłkarski urodzony w Bydgoszczy. Później trafił do juniorów Legii Warszawa, tego lata został kupiony przez 3 ligowy 1. FC Magdeburg. Małachowski występuje głównie na pozycji defensywnego pomocnika.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna II kadencję

  W czwartek 6 sierpnia na sali plenarnej Sejmu odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, w czasie którego prezydent Andrzej Duda złożył ślubowanie, tym samym rozpoczynając swoją drugą kadencję w roli głowy państwa. Zgromadzenie przebiegało jednak w dość specyficznej atmosferze, nie tylko z powodu założonych masek z uwagi na sytuację epidemiczną.

 • Wesela bez dziadków

  W maseczkach i bez seniorów – tak według nowych zasad będą bawić się goście - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". Wiceminister rozwoju Olga Semieniuk zapowiada, że nowe wytyczne pojawią się jeszcze w tym tygodniu, a w życie wejdą najpewniej niezwłocznie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu