Jesteś tutaj: HomeInowrocławSenat oddał cześć prymasowi Glempowi

Senat oddał cześć prymasowi Glempowi

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 20 luty 2014 21:54

W pierwszą rocznicę śmierci Senat Rzeczypospolitej Polski oddał po przez uchwałę hołd prymasowi Józefowi Glempowi urodzonemu na Kujawach, który z tego powodu z naszym regionem był związany szczególnie. Z inicjatywą przyjęcia tej szczególnej uchwały wystąpiła grupa posłów.

Nie sposób wyobrazić sobie przetrwania przez Polaków trudnego czasu po II wojnie światowej bez fundamentu duchowego i moralnego zapewnianego przez Kościół. W wielu najważniejszych historycznie momentach przywódcy polskiego Kościoła odegrali kluczową rolę. Taka misja w trudnym czasie lat osiemdziesiątych przypadła Kardynałowi Józefowi Glempowi, Prymasowi Polski – napisali senatorowie w uchwale.

Kontynuując linię swego wielkiego poprzednika, Prymasa Tysiąclecia, Kardynał Józef Glemp rozważnie i roztropnie sprostał wyzwaniom wynikającym z troski o dobro Polski. Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje cześć Jego pamięci.

 

Kardynał Józef Glemp urodził się w Inowrocławiu. Funkcję prymasa objął w trudnej sytuacji politycznej w Polsce, w 1981 roku. Gdy wprowadzono stan wojenny postępował z wielką odwagę, co zdaniem wielu sprawiło, że uniknięto  masowego rozlewu krwi.

 

Od 1981 roku kierował także Archidiecezją Gnieźnieńską, stąd też nasz region znał bardzo dobrze oraz problemy borykające jego mieszkańców. W tym okresie w skład Archidiecezji Gnieźnieńskiej wchodziła także Bydgoszcz, stąd też i w grodzie nad Brdą cieszył się on dużym szacunkiem. Za zasługi dla społeczności lokalnej Rada Miejska w Kcynii nadała mu honorowe obywatelstwo. Inowrocławianie powołali natomiast do życia instytut jego imienia, który wspiera uzdolnioną młodzież.

 

Za  uhonorowaniem kardynała Józefa Glempa głosowało 74 senatorów (w tym Jan Rulewski), jeden senator się wstrzymał, zaś kilku nie wzięło w ogóle udziału w głosowaniu, w tym bydgoski senator Andrzej Kobiak.

 

W budynkach Senatu do końca lutego można oglądać wystawę poświeconą kardynałowi Glempowi, którą przygotował instytut Prymasa Jóżefa Glempa w Inowrocławiu. 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • ,,Kolejne pokolenie AK walczy z kolejnym pokoleniem UB” Czy jest to podział na kolejne pokolenia?

    Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w którym upamiętniamy podziemie antykomunistyczne, osoby nie zgadzające się na podporządkowanie Polski Moskwie, za co zapłaciły tragiczną karę. Jest to jednak święto opowiadające o wojnie domowej, o trudnej dla Polaków historii, wcale nie tak odległej, z którą musimy się rozprawić. Nie raz pojawia się slogan, że spory jakie przy okazji 1 marca się pojawiają to walka kolejnego ,,pokolenia AK z UB”, mamy zatem do czynienia z wciąż otwartą raną.

  • Zieloni chcą rozbiórki tamy we Włocławku

    Od wielu lat samorząd wojewódzki oraz rząd zapowiadają proces kaskadyzacji Wisły, w celu jej uregulowania, zapewniającego możliwość prowadzenia żeglugi towarowej. Z sił parlamentarnych najbardziej krytykuje ten kierunek działań partia Zieloni, współtworząca Koalicję Obywatelską – dzisiaj Zieloni zaprezentowali postulat idący jeszcze dalej – rozbiórki zapory wodnej we Włocławku.

Wiadomości z regionu