Jesteś tutaj: HomeInowrocławSenat oddał cześć prymasowi Glempowi

Senat oddał cześć prymasowi Glempowi

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 20 luty 2014 21:54

W pierwszą rocznicę śmierci Senat Rzeczypospolitej Polski oddał po przez uchwałę hołd prymasowi Józefowi Glempowi urodzonemu na Kujawach, który z tego powodu z naszym regionem był związany szczególnie. Z inicjatywą przyjęcia tej szczególnej uchwały wystąpiła grupa posłów.

Nie sposób wyobrazić sobie przetrwania przez Polaków trudnego czasu po II wojnie światowej bez fundamentu duchowego i moralnego zapewnianego przez Kościół. W wielu najważniejszych historycznie momentach przywódcy polskiego Kościoła odegrali kluczową rolę. Taka misja w trudnym czasie lat osiemdziesiątych przypadła Kardynałowi Józefowi Glempowi, Prymasowi Polski – napisali senatorowie w uchwale.

Kontynuując linię swego wielkiego poprzednika, Prymasa Tysiąclecia, Kardynał Józef Glemp rozważnie i roztropnie sprostał wyzwaniom wynikającym z troski o dobro Polski. Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje cześć Jego pamięci.

 

Kardynał Józef Glemp urodził się w Inowrocławiu. Funkcję prymasa objął w trudnej sytuacji politycznej w Polsce, w 1981 roku. Gdy wprowadzono stan wojenny postępował z wielką odwagę, co zdaniem wielu sprawiło, że uniknięto  masowego rozlewu krwi.

 

Od 1981 roku kierował także Archidiecezją Gnieźnieńską, stąd też nasz region znał bardzo dobrze oraz problemy borykające jego mieszkańców. W tym okresie w skład Archidiecezji Gnieźnieńskiej wchodziła także Bydgoszcz, stąd też i w grodzie nad Brdą cieszył się on dużym szacunkiem. Za zasługi dla społeczności lokalnej Rada Miejska w Kcynii nadała mu honorowe obywatelstwo. Inowrocławianie powołali natomiast do życia instytut jego imienia, który wspiera uzdolnioną młodzież.

 

Za  uhonorowaniem kardynała Józefa Glempa głosowało 74 senatorów (w tym Jan Rulewski), jeden senator się wstrzymał, zaś kilku nie wzięło w ogóle udziału w głosowaniu, w tym bydgoski senator Andrzej Kobiak.

 

W budynkach Senatu do końca lutego można oglądać wystawę poświeconą kardynałowi Glempowi, którą przygotował instytut Prymasa Jóżefa Glempa w Inowrocławiu. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Finał okręgowego Pucharu Polski przyniósł emocję za cały sezon

  Unia Janikowo zdobywcą okręgowego Pucharu Polski – w nagrodę zespół z Kujaw w przyszłym tygodniu zmierzy się w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym z I ligowym Zagłębiem Sosnowiec. W finale Unia pokonała we Włocławku Zawiszę Bydgoszcz.

 • Wychowanek Zawiszy trafił do Niemiec

  Adrian Małachowski przygodę z piłką nożną rozpoczynał w Zawiszy, jako młody adept piłkarski urodzony w Bydgoszczy. Później trafił do juniorów Legii Warszawa, tego lata został kupiony przez 3 ligowy 1. FC Magdeburg. Małachowski występuje głównie na pozycji defensywnego pomocnika.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna II kadencję

  W czwartek 6 sierpnia na sali plenarnej Sejmu odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, w czasie którego prezydent Andrzej Duda złożył ślubowanie, tym samym rozpoczynając swoją drugą kadencję w roli głowy państwa. Zgromadzenie przebiegało jednak w dość specyficznej atmosferze, nie tylko z powodu założonych masek z uwagi na sytuację epidemiczną.

 • Wesela bez dziadków

  W maseczkach i bez seniorów – tak według nowych zasad będą bawić się goście - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". Wiceminister rozwoju Olga Semieniuk zapowiada, że nowe wytyczne pojawią się jeszcze w tym tygodniu, a w życie wejdą najpewniej niezwłocznie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu