Jesteś tutaj: HomeInowrocławW Senacie wystawa poświęcona prymasowi Glempowi

W Senacie wystawa poświęcona prymasowi Glempowi

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław środa, 19 luty 2014 18:52

Zmarłemu przed rokiem Prymasowi Józefowi Glempowi poświecona jest wystawa, która do końca lutego będzie eksponowana na terenie Senatu RP. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Instytutu Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu.

 

Swoją posługę jako prymasa Józef Glemp rozpoczął w 1981 roku, pod koniec którego wybuchł stan wojenny. Był to trudny okres dla narodu polskiego, opanowanie prymasa Glempa jak uważa wielu historyków pozwoliło na uniknięcie większej liczby ofiar wśród ludności.

 

Józef Glemp urodził się w Inowrocławiu i o swoim rodzinnym mieście starał się zawsze pamiętać. Przez prawie 10 lat był także metropolitą archidiecezji gnieźnieńskiej w skład której wchodził Inowrocław, a wówczas także Bydgoszcz.  W podziękowaniu społeczność Inowrocławia utworzyła instytut  jego imienia, który zajmował się głównie wspieraniem zdolnej młodzieży. To dzieło w ostatnich latach swojego życia wspierał także kardnał Glemp.

 

Senatorowie planują także przyjąć uchwałę upamiętniającą tę postać. 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Szybko w kujawsko-pomorskim ubywa wolnych respiratorów

    Jeżeli chodzi o przyrost nowych zakażeń w województwie kujawsko-pomorskim, to tendencja jak w całym kraju jest wzrostowa, ale stabilna. Niepokój powinien budzić natomiast wzrost pacjentów w stanie ciężkim, którzy do oddychania potrzebują respiratorów.

    Etykiety: covid19
  • Narasta napięcie w związku z misją WHO w Chinach

    Misja pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Wuhanie nie przyniosła dotąd jasnej odpowiedzi na nurtujące świat pytanie o pochodzenie koronawirusa. Amerykańskie media zarzucają Chinom ukrywanie danych. W atmosferze napięć politycznych zespół naukowców przełożył publikację wstępnego raportu.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu