Jesteś tutaj: HomeInowrocławUzasadniony niepokój o przyszłość zakładów sodowych

Uzasadniony niepokój o przyszłość zakładów sodowych

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Inowrocław niedziela, 16 luty 2014 21:59

W piątek pikietujący związkowcy zakładów sodowych w Inowrocławiu i Janikowie wyrażali obawę, że ich firma może skończyć jak bydgoski Zachem. Na pewno są przesłanki do niepokoju i warto z błędów bydgoskich wyciągnąć wnioski, gdyż upadek tych firm dla powiatu inowrocławskiego miałby bardzo duże konsekwencje gospodarcze.

Gdy jeszcze 2 lata temu posłowie opozycji mówili, że Zachem czeka bankructwo byli zbywani. Bydgoski ratusz dawał do zrozumienia, że powodów do niepokoju nie ma. Dopiero kilka miesięcy później okazało się, że za kilka tygodni Zachem upadnie. Jeszcze w grudniu 2012 roku pracownicy zaczęli otrzymywać wypowiedzenia z pracy. Symbol bydgoskiego przemysłu upadł.

 

O błędach wokół Zachemu można by mówić bardzo wiele, ale na pewno największym grzechem było lekceważenie przesłanek, że w firmie źle się dzieje.

 

Na szczęście tego błędu co prezydent Bydgoszczy nie popełnia włodarz Inowrocławia Ryszard Brejza, który dmucha na zimne i kilka tygodni temu wystosował dość stanowcze pismo do ministra skarbu.

 

Przed rokiem Rada Miejska Inowrocławia na prośbę Ciechu, czyli właściciela Sody Mątwy, wyraziła zgodę na wejście zakładów do specjalnej pomorskiej strefy ekonomicznej. Zakłady sodowe zyskały dzięki temu zwolnienie z niektórych podatków, w zamian Ciech obiecał inwestycje. Zamiast inwestycji zwalniani są jednak pracownicy, z tego powodu zarząd obu zakładów jest obecnie w konflikcie ze związkowcami.

 

W Sodzie zlikwidowano około sto etatów, a kolejnych kilku pracowników otrzymało zapowiedzi zwolnienia z pracy. Są wśród nich fachowcy z długoletnim stażem, jedyni żywiciele rodzin. Inowrocław znajduje się w powiecie zagrożonym strukturalnym bezrobocie, w którym każdy etat jest na wagę złota – napisał do  ministra Włodzimierza Karpińskiego prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza. Ponad 30% w Ciechu należy do Skarbu Państwa, stąd też właśnie interwencja prezydenta u ministra zarządzającego majątkiem państwowym.

 

Ostrzegam, że za skutki tego typu polityki, przyjdzie czas, w którym osobom odpowiedzialnym za to zostanie wystawiony rachunek – używa stanowczych słów prezydent Brejza – Nie oczekuję i nie chce odpowiedzi od Zarządu Ciech SA – oczekuje skutecznej interwencji od właściciela zakładu.

 

Interwencje w sprawie zakładów sodowych w powiecie inowrocławskim podjęła na drodze interpelacji także posłanka Anna Bańkowska.

 

Dużo zależy zatem od kroków jakie podejmie rząd w tej sprawie. Póki jednak co zaczyna się mówić o możliwości sprzedaży państwowych akcji Ciech, gdyby zostały one przejęte przez konkurenta zakładów sodowych z powiatu inowrocławskiego, wtedy bardzo prawdopodobne, że doszło by do likwidacji tych fabryk, a za co za tym idzie ponad tysiąca miejsc pracy.  

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Finał okręgowego Pucharu Polski przyniósł emocję za cały sezon

  Unia Janikowo zdobywcą okręgowego Pucharu Polski – w nagrodę zespół z Kujaw w przyszłym tygodniu zmierzy się w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym z I ligowym Zagłębiem Sosnowiec. W finale Unia pokonała we Włocławku Zawiszę Bydgoszcz.

 • Wychowanek Zawiszy trafił do Niemiec

  Adrian Małachowski przygodę z piłką nożną rozpoczynał w Zawiszy, jako młody adept piłkarski urodzony w Bydgoszczy. Później trafił do juniorów Legii Warszawa, tego lata został kupiony przez 3 ligowy 1. FC Magdeburg. Małachowski występuje głównie na pozycji defensywnego pomocnika.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Prezydent Andrzej Duda rozpoczyna II kadencję

  W czwartek 6 sierpnia na sali plenarnej Sejmu odbyło się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, w czasie którego prezydent Andrzej Duda złożył ślubowanie, tym samym rozpoczynając swoją drugą kadencję w roli głowy państwa. Zgromadzenie przebiegało jednak w dość specyficznej atmosferze, nie tylko z powodu założonych masek z uwagi na sytuację epidemiczną.

 • Wesela bez dziadków

  W maseczkach i bez seniorów – tak według nowych zasad będą bawić się goście - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". Wiceminister rozwoju Olga Semieniuk zapowiada, że nowe wytyczne pojawią się jeszcze w tym tygodniu, a w życie wejdą najpewniej niezwłocznie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu