Jesteś tutaj: HomeInowrocławZakłady Sodowe mogą podzielić los Zachemu. W piątek związkowcy zablokują drogi

Zakłady Sodowe mogą podzielić los Zachemu. W piątek związkowcy zablokują drogi

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 13 luty 2014 12:05

Mieszkańcy Inowrocławia oraz kierowcy tranzytowi muszą się spodziewać jutro znacznych utrudnień. O godzinie 14:30 na wysokości rzeki Noteć zablokowana zostanie ulica Poznańska. W ten sposób związkowcy chcą walczyć o przyszłość zakładów Soda Mątwy w Inowrocławiu oraz Janikosoda w Janikowie.

Związkowcy będą protestować przeciwko zwalnianiu pracowników i zmniejszaniu pensji, gdyż w ich opinii spółka przynosi zyski.  Z ich ust pada zarzut, że generowane przez te firmy zyski w wysokości około 100 mln zł rocznie  Ciech wykorzystuje do ratowania inwestycji tej grupy w Rumuni.

 

Problemy zakładów sodowych w  powiecie inowrocławskim rozpoczęły się po otwarciu fabryki Cinera – Eti Soda w Turcji. Rosnąca produkcja pod Stambułem stała się zagrożeniem dla mniejszych zakładów sodowych, stąd też zwolnienia zarząd firmy tłumaczy koniecznością redukcji kosztów, aby móc konkurować z Turkami.

 

Pojawia się także możliwość sprzedaży rządowego pakietu w Ciechu, który wynosi 38%. Związkowcy się boją, że mógł je przejąć turecki potentat, który doprowadził by do likwidacji konkurencyjnych zakładów w Polsce. Stąd też pojawiają się otwarte obawy, że zakłady sodowe czeka los bydgoskiego Zachemu, który także był częścią Ciech.

 

Obawy związkowców może potwierdzić  rozmowa jaką z naszym portalem odbył były prezes Ciech Wojciech Wardacki, który mówił wprost, że zagrożenie zakładów sodowych w powiecie inowrocławskim jest zagrożone - Z niepokojem obserwuje to co się dzieje w ostatnich 4-5 latach Ciech. Zaniechano działania restrukturyzacyjne w dywizji organika.

 

Obecnie zakłady  sodowe w Inowrocławiu i Janikowie zatrudniają ponad tysiąc pracowników. W powiecie inowrocławskim bez pracy jest 15.7 tys. osób, a stopa bezrobocia przekracza znacząco 23% (średnia krajowa 13,4%). Niestety w samym styczniu bilans bezrobocia powiększył się o 497 osób. 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Fryzjerzy, kosmetyczki, restauratorzy, hotelarze i przedstawiciele innych branż, które zostały objęte obowiązkiem wdrożenia od 1 stycznia 2021 roku kas fiskalnych on-line, mogą wnioskować o indywidualne odroczenie tego obowiązku. Więcej - Fryzjerzy, restauratorzy i hotelarze w trudnej sytuacji mogą wnioskować o przesunięcie obowiązku wdrożenia kas fiskalnych on-line

Wiadomości z regionu