Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław nie chce ZIT z Kruszwicą

Inowrocław nie chce ZIT z Kruszwicą

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Inowrocław czwartek, 30 styczeń 2014 18:20

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to temat w ostatnim czasie dość poruszany przez samorządowców. W Inowrocławiu mówi się o nim jednak niewiele, stąd też radny SLD Ryszard Rosiński złożył na ostatniej sesji Rady Miejskiej interpelacje, w której pytał miedzy innymi o ewentualne porozumienie z Kruszwicą.

 

W latach 2014-2020 Unia Europejska chce część funduszy wsparcie nakierować tylko na rozwój obszarów miejskich. Koncepcje rozwoju Polski zakładają, że  motorem napędowym dla kraju mają być duże obszary miejskie czyli metropolie. Z tego powodu planowane jest powstanie kilku dużych ZIT-ów wojewódzkich oraz kilkudziesięciu mniejszych powiatowych.

 

Z tego powodu władze Miasta Inowrocławia oraz gminy wiejskiej Inowrocław  planują powołać wspólny obszar ZIT.  We wstępnej wersji zakładano włączenie do ZIT także Kruszwicy, co pozwoliło by na budowę infrastruktury łączącej te dwie gminy - m.in. ścieżki rowerowe, co zwiększyło by  potencjał turystyczny Kujaw.

 

Nagłe wykluczenie Kruszwicy sprawiło, że interpelacje do prezydenta Brejzy postanowił złożyć radny związany z lewicą Ryszard RosińskiZauważył pan, że dzięki wykorzystaniu tych środków można zbudować ścieżki rowerowe oraz udrożnić  Noteć oraz współpracować w zakresie odnawialnych źródeł energii .

 

Radny nie krył jednak zdziwienia, że o postępujących działaniach prezydent nie informuje radnych oraz mieszkańców ,a ci z mediów dowiadując się o kolejnych koncepcjach – Wydaje się zatem zrozumiałe, że chcielibyśmy poznać efekty sprawcze działalności pana prezydenta. Tym bardziej, że ostatnio słyszeliśmy o kolejnym porozumieniu podpisanym  tylko z wójtem gminy Inowrocław.

 

 

Radny SLD na sesji odpowiedzi na tę interpelacje nie uzyskał, zostanie mu ona zatem w ciągu najbliższych dni przekazana na piśmie.  Nam udało się ustalić, że lider powiatu, czyli miasto Inowrocław nie jest  już zainteresowany tworzeniem ZIT razem z Kruszwicą.

 

Najprawdopodobniej związane jest to z tym, że więcej pieniędzy będzie do wykorzystania w obszarze gmin miejskiej i wiejskiej Inowrocław.

Taka polityka może okazać się jednak krótkowzroczna, gdyż należy pamiętać, że wielu mieszkańców gminy Kruszwica każdego dnia przyjeżdża do Inowrocławia, chociażby do pracy i do szkoły. Lepsza komunikacja pomiędzy tymi gminami doprowadziła by do rozwoju całego powiatu,  który boryka się z wysokim bezrobociem.  Taka jest bowiem główna idea Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

 

Przez chwilę rozważano włączenie Inowrocławia do głównego ZIT wojewódzkiego z Bydgoszczą i Toruniem, który na inwestycje ma otrzymać około 150 mln euro. Ta koncepcja dość szybko upadła, głównie z powodu braku zainteresowania parlamentarzystów i wzajemnej niechęci samorządowców z Bydgoszczy i Inowrocławia. 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • ,,Kolejne pokolenie AK walczy z kolejnym pokoleniem UB” Czy jest to podział na kolejne pokolenia?

    Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w którym upamiętniamy podziemie antykomunistyczne, osoby nie zgadzające się na podporządkowanie Polski Moskwie, za co zapłaciły tragiczną karę. Jest to jednak święto opowiadające o wojnie domowej, o trudnej dla Polaków historii, wcale nie tak odległej, z którą musimy się rozprawić. Nie raz pojawia się slogan, że spory jakie przy okazji 1 marca się pojawiają to walka kolejnego ,,pokolenia AK z UB”, mamy zatem do czynienia z wciąż otwartą raną.

  • Zieloni chcą rozbiórki tamy we Włocławku

    Od wielu lat samorząd wojewódzki oraz rząd zapowiadają proces kaskadyzacji Wisły, w celu jej uregulowania, zapewniającego możliwość prowadzenia żeglugi towarowej. Z sił parlamentarnych najbardziej krytykuje ten kierunek działań partia Zieloni, współtworząca Koalicję Obywatelską – dzisiaj Zieloni zaprezentowali postulat idący jeszcze dalej – rozbiórki zapory wodnej we Włocławku.

Wiadomości z regionu