Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław chce uczcić wielkiego piłkarza Zawiszy

Inowrocław chce uczcić wielkiego piłkarza Zawiszy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Inowrocław wtorek, 28 styczeń 2014 22:55

O tym, że Andrzej Brończyk jest legendą Zawiszy Bydgoszcz świadczy chociażby jedna z opraw, którą kibice mu w całości poświęcili. Z ich inicjatywy  jego imieniem nazwano także jeden z bydgoskich skwerów. Brończyk urodził się jednak w Inowrocławiu, w tym mieście zaczynał karierę, do dzisiaj nie został jednak w rodzinnym mieście upamiętniony, przez co jest postacią mało znaną inowrocławianom.

W 63 rocznicę urodzin Andrzeja Brończyka w Inowrocławiu planowane są wyjątkowe uroczystości, w czasie których postać ta ma zostać w sposób trwały upamiętniona. Inicjatorami obchodów urodzin Brończyka w dniu 8 czerwca  są - Inowrocławski Klub Dyskusyjny oraz Fan Klub Inowrocław Zawiszy Bydgoszcz.

 

Swoje pierwsze kroki w sporcie Brończyk zaczynał w 1969 roku w barwach Goplanii Inowrocław. Dość szybko z powodu konieczności odbycia służby wojskowej przeniósł się do Bydgoszczy, gdzie został zawodnikiem Zawiszy. Miłość do tego klubu ogarnęła go na tyle, że występował w bydgoskich barwach do 1992 roku, rok później zakończył karierę jako bramkarz. Zawiszę wspierał jednak dale jako trener.

 

W Zawiszy rozegrał łącznie 693 spotkania. Z klubem był nawet w trudnych chwilach, gdy przyszło spaść do III ligi. Mimo propozycji z silniejszych klubów oraz nawet zagranicznych, został wierny Zawiszy. W czasie swojej kariery Andrzej Brończyk został powołany także do reprezentacji olimpijskiej.

 

Zmarł 31 grudnia 2000 roku. Od 2002 roku na hali Łuczniczka organizowany jest co roku memoriał jego imienia. 

 

Mówił zawsze - Zawisza to potęga. Andrzej Brończyk klubu legenda - tym hasłem hołd Andrzejowi Brończykowi oddali kibice w czasie meczu z Zagłębiem Sosnowiec. 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Pierwsze osoby w kujawsko-pomorskim zaszczepione drugą dawką

    Pierwsze szczepienia odbyły się w naszym województwie, jak w całej Unii Europejskiej, 27 grudnia 2020 roku. Było to jednak dopiero zaszczepienie jedną dawką, a jak uważają eksperci, dla zbudowania odporności potrzeba dwóch dawek. Dzień 18 stycznia 2021 roku, to z kolei symboliczna data, gdy w naszym województwie zaszczepiono pierwsze osoby drugą dawką.

  • Nasze województwo z jedną z najwyższych pul z Regionalnego Programu Operacyjnego

    W latach 2021-2027 do Polski w ramach funduszy strukturalnych trafi ponad 350 mld zł, podobnie jak w poprzednich perspektywach unijnych, część tej puli trafi do każdego województwa w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki przedstawił wstępne założenia polityki spójności na lata 2021-2027.

    Etykiety: Unia Europejska

Wiadomości z regionu