Jesteś tutaj: HomeInowrocławPosługa abp Kowalczyka dobiega końca w gnieźnieńskiej wspólnocie

Posługa abp Kowalczyka dobiega końca w gnieźnieńskiej wspólnocie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 28 sierpień 2013 17:01

Dzisiaj Prymas Polski abp Józef Kowalczyk obchodzi 75-te urodziny. Zgodnie z prawem kanonicznym złożył rezygnacje z dalszego kierowania Archidiecezja Gnieźnieńską. Swoją posługę w gnieźnieńskiej wspólnocie rozpoczął w 2010 roku.

W ostatnich dniach abp Józef Kowalczyk krytycznie wypowiadał się o politykach, którzy zamiast zajmować się problemami Polaków, zajęci są toczonymi ze sobą wojnami.

 

Przez 21 lat abp Józef Kowalczyk pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego w Polsce, z nadania papieża Jana Pawła II. Z tego powodu do dzisiaj zachował wiele kontaktów dyplomatycznych. W święta Bożego Narodzenia w Gnieźnie odwiedzany był przez dyplomatów z całego świata, głównie z krajów muzułmańskich. Z tego powodu za działalność umacniającą międzynarodową pozycję Polski, został odznaczony honorową odznaką Bene Merito. Wśród jego wielu odznaczeń znajduje się także Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta. Abp Kowalczyk został wyróżniony także licznymi doktoratami Honoris Causa polskich uniwersytetów. Jest autorem licznych publikacji.

 

Nowego metropolitę gnieźnieńskiego mianuje papież Franciszek.

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

    Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

  • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

    Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu