Jesteś tutaj: HomeInowrocławInowrocław dumny ze swoich żołnierzy

Inowrocław dumny ze swoich żołnierzy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław czwartek, 15 sierpień 2013 16:04

W środę, w przeddzień Święta Wojska Polskiego  odbyły się uroczystości w Parku Solankowym w Inowrocławiu z udziałem władz samorządowych i licznych przedstawicieli polskiej armii.

15 sierpnia 1920 roku miała miejsce Bitwa Warszawska, która przesądziła o losach wojny polsko-bolszewickiej, od której to zależała niepodległość Polski oraz przyszłość Europy, którą sowieci chcieli podbić. Postawa polskich dowódców oraz wielkie poświecenie żołnierzy polskich pokrzyżowały ich plany.

 

Pamiątkę tego wielkiego sukcesu polskiej armii obchodzimy obecnie jako Święto Wojska Polskiego.

 

Środowe uroczystości są jednym z dowodów, że związki Inowrocławia z polskim wojskiem są bardzo bliskie. Gospodarzem uroczystości był generał brygady Krzysztof Mitręga, dowódca 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, która siedzibę ma w stolicy Kujaw Zachodnich.  Do Inowrocławia przybył płk Piotr Sobomow, zastępca 1 Brygady Wojsk Lądowych oraz Wiesław Franczak, dowódca 39 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim.

 

W części oficjalnej miała miejsce także dekoracja zasłużonych dla wojska poszczególnymi odznaczeniami. Wśród wyróżnionych znalazł się prezydent Ryszard Brejza, który otrzymał odznakę 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

 

Następnie odbył się pokaz musztry paradnej.

 

Tego dnia pamiętajmy nie tylko o tych, którzy walczyli przeciwko sowieckim najeźdźcom, ale także innych ważnych dla nas żołnierzy. Zarówno o pilotach śmigłowców z Inowrocławia, którzy uczestniczą w misjach zagranicznych, jak i o powstańcach wielkopolskich, którzy w 1919 roku wyzwolili po latach niewoli Inowrocław. Pamiętajmy tutaj między innymi o kapitanie Pawle Cymsie, który dowodził wyzwalaniem stolicy Kujaw Zachodnich. Wielu powstańców po zwycięstwie odniesionym na ziemiach Kujaw i Wielkopolski uczestniczyło także w wojnie z bolszewikami. 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

    Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

  • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

    Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu