Jesteś tutaj: HomeInowrocławArchidiecezja Gnieźnieńska na Jasnej Górze

Archidiecezja Gnieźnieńska na Jasnej Górze

Napisane przez  Redakcja / BPJG Opublikowano w Inowrocław wtorek, 06 sierpień 2013 15:08

Ponad 1,5 tys. pielgrzymów dotarło wczoraj na Jasną Górę, do duchowej stolicy Polski” w ramach pieszej pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Dużą grupę wśród nich tworzą mieszkańcy Inowrocławia, Janikowa i Kruszwicy.

 

Po raz pierwszy w historii grupy kolorowe (wędrujące całą drogę razem) oraz grupy promieniste (idące swoimi szlakami) weszły na Jasną Górę razem – Wspólne wejście to widomy znak jedności – wyjaśniał w Częstochowie ks. Dariusz Żochowski.

 

Hasło tegorocznej pielgrzymki to – Wiem komu uwierzyłem. Pielgrzymów przywitał na Jasnej Górze Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, będący także metropolitą archidiecezji gnieźnieńskiej – W tym roku pielgrzymów w Gnieźnie pożegnał ks. biskup Krzysztof Wętkowski, ja w ten czas w Rzymie przy grobie Jana Pawła II modliłem się za całą pielgrzymkę i żeby szczęśliwie przebyli ten dość długi szlak pielgrzymi.

 


 

Cieszę się, że dzisiaj możemy Panu Bogu podziękować nie tylko za dotarcie do celu, ale także za wszystko co stało się udziałem Polaków w przeszłości, a także za to co stało się w Brazylii i echem odbija się  w Polsce. I, ze w czasie naszego pielgrzymowania papież ogłosił, że następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Polsce. To się kojarzy zawsze z Jasną Góra. To co niosą za sobą nasi pielgrzymi, jest wspaniałym wprowadzeniem do tego wszystkiego co jest celem Światowych Dni Młodzieży – wyjaśnia Prymas.

 

Fot: BPJG Marek Kępiński

 

Abp  Kowalczyk odprawił o godzinie 20 Eucharystię dla pielgrzymów, która zakończyła się Apelem Jasnogórskim. 

 

W ubiegłym tygodniu do Częstochowy przybyła natomiast licząca około 900 uczestników pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej. 

 

Fot: BPJG Marek Kępiński

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • GDDKiA potwierdza chęć ogłoszenia przetargu na S-10 w przyszłym roku

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany przetargów na 2021 roku. W tych planach znajduje się ogłoszenie przetargu na liczący dokładnie 50,4 km odcinek drogi ekspresowej S-10 Bydgoszcz – Toruń. W czerwcu minister infrastruktury w podbydgoskim Emilianowie zadeklarował, że przetarg zostanie ogłoszony na przełomie 2020 i 2021 roku.

 • Powiat aleksandrowski znajdzie się w strefie żółtej

  Ostatni tydzień to dość sporo nowych zachorowań na COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim – szczegółowo sytuację omówimy w jutrzejszym raporcie. Od jutra będzie obowiązywać też zaktualizowany podział na strefy z dodatkowymi obostrzeniami. Na tej liście znajdzie się od jutra powiat aleksandrowski, w którym znajduje się miasto uzdrowiskowe Ciechocinek.

Wiadomości z regionu