Jesteś tutaj: HomeInowrocławRadny Zjednoczonej Prawicy się wyłamał. Inowrocławski samorząd wzywa rząd do zaprzestania wetowania budżetu UE

Radny Zjednoczonej Prawicy się wyłamał. Inowrocławski samorząd wzywa rząd do zaprzestania wetowania budżetu UE

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 01 grudzień 2020 14:08
Radny Zjednoczonej Prawicy się wyłamał. Inowrocławski samorząd wzywa rząd do zaprzestania wetowania budżetu UE Fot: UM Inowrocław

We wtorek na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej Inowrocławia inowrocławski samorząd zdecydowaną przewagą głosów 14 do 3 przyjął stanowisko w którym wzywa polski rząd do wycofania się z zamiaru wetowania wieloletniego budżetu Unii Europejskiej i Funduszu Odbudowy Europy, z uwagi na zapisy o uzależnieniu wypłat środków od przestrzegania praworządności. Radni formacji reprezentującej głos nie byli jednomyślni.

Sesja była zwołana głównie z uwagi na wydanie zarządzenia przez wojewodę o zmianie ulicy Alejnikowa na Tadeusza Chęsego, w trybie ustawy o dekomunizacji. Prezydent Ryszard Brejza chciał decyzję wojewody zaskarżyć do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Z uwagi na niedostarczenie przez wojewodę zarządzenia, ten punkt nie mógł być procedowany.

 

Pojawił się wniosek o poszerzenie porządku obrad o przyjęcie stanowiska wobec zapowiedzi weta polskiego rządu - podobne stanowisko przyjął w poniedziałek Sejmik Województwa, a w ubiegłym tygodniu Rada Miasta Bydgoszczy. Za poszerzeniem porządku obrad o ten punkt głosowali radni koalicji związanej z prezydentem Brejzą oraz radny Porozumienia Jarosława Gowina Dobromir Szymański, przeciwko była tylko trójka radnych związana z PiS-e i Solidarną Polską. Duża część radnych Zjednoczonej Prawicy była nieobecna.

 

W głosowaniu nad przyjęciem stanowiska Szymański się wstrzymał, zaś trójka radnych z obozu rządowego była przeciwko. Jak tłumaczył w dyskusji, weto mogłoby rozsadzić Unię Europejską.

 

Rada Miejska Inowrocławia, w poczuciu odpowiedzialności za wspólnotę lokalną, zaniepokojona pojawiającymi się w przestrzeni publicznej zapowiedziami zawetowania budżetu Unii Europejskiej, apeluje o przyjęcie i uznanie kwot wynegocjowanych w wieloletnim budżecie Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Pieniądze z budżetu Unii Europejskiej zasilają nasz kraj już ponad 16 lat. Z zestawienia transferów opublikowanego przez Ministerstwo Finansów ( od maja 2004 r. do września 2020 r.) wynika, że polski budżet uzyskał w tym czasie kwotę na poziomie 188 mld euro. Do budżetu wpłaciliśmy z kolei ok. 61 mld euro składek członkowskich. Dodatnie saldo rozliczeń pomiędzy Polską a Unią Europejską wynosi więc aż 127 mld euro – czytamy w przyjętym dzisiaj stanowisku.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Zieloni chcą rozbiórki tamy we Włocławku

    Od wielu lat samorząd wojewódzki oraz rząd zapowiadają proces kaskadyzacji Wisły, w celu jej uregulowania, zapewniającego możliwość prowadzenia żeglugi towarowej. Z sił parlamentarnych najbardziej krytykuje ten kierunek działań partia Zieloni, współtworząca Koalicję Obywatelską – dzisiaj Zieloni zaprezentowali postulat idący jeszcze dalej – rozbiórki zapory wodnej we Włocławku.

  • Od dzisiaj nowe zasady zasłaniania ust i nosa

    Od soboty obowiązuje m.in. w środkach komunikacji publicznej i w miejscach ogólnodostępnych nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki - wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw.

     

Wiadomości z regionu