Jesteś tutaj: HomeInowrocławZakończyły się prace na kolejowej obwodnicy Inowrocławia

Zakończyły się prace na kolejowej obwodnicy Inowrocławia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 17 listopad 2020 17:36
Zakończyły się prace na kolejowej obwodnicy Inowrocławia OpenStreetMaps

PKP PLK zakończyły remont wiaduktu na linii kolejowej n4 741, która odgrywa role towarowej obwodnicy Inowrocławia. Remont wiaduktu pozwala na korzystanie z niego cięższych składów, które mogą go pokonywać z większą prędkością niż przebudową (100 km/h dla pociągów towarowych i 160 km/h dla pasażerskich). Koszt zrealizowanej inwestycji to 2,5 mln zł.

 

Linia Mimowola – Jaksice przebiega na zachód od Inowrocławia, przez co pozwala pociągom towarowym przemieszczających się magistralą węglową omijać Inowrocław. Z racji tego, że ruch towarowy odbywa się głównie pomiędzy Trójmiastem i Śląskiem, a także w coraz większym stopniu międzynarodowo w korytarzu Bałtyk – Adriatyk, znacząco zwiększa to przepustowość ruchu. Z tej obwodnicy korzystają też niekiedy pociągi pośpieszne relacji Warszawa – Bydgoszcz, bowiem ominięcie Inowrocławia pozwala znacząco skrócić czas podróży. Linia nr 741 jest zatem ważnym elementem Inowrocławskiego Węzła Kolejowego.

 

Na wiadukcie z poł. XX w. wymienione zostały stalowe konstrukcje oraz wyremontowano przyczółki i ułożono nowe tory. Prace obejmowały kolejno każdą z konstrukcji pod dwoma torami. Takie rozwiązanie pozwalało zachować ruch pociągów. Dobry stan obiektu zapewni odwodnienie - informuje PKP PLK.

 

Dziennie po tej trasie przejeżdża około 40 pociągów.

 

Open Streets Maps

 

Element większej inwestycji

Jak wspomniano dawna magistrala węglowa jest obecnie ważnym elementem transeuropejskiego korytarza Bałtyk – Adriatyk, który poza Polską obejmuje także Czechy, Słowację, Austrię, Włochy czy Słowenię. Trwają obecnie prace nad rozbudową do standardu czterotorowego linii nr 131 na odcinku Jaksice – Nowa Wieś Wielka, co pozwoli odseparować ruch pasażerski od towarowego.

 

Pociągi jadące z południa magistralą węglową pociągi (na południe od Inowrocławia jeżdżą w zdecydowanej większości tylko pociągi towarowe) będą mogły linią 741 ominąć Inowrocław, aby dalej odseparowanymi od ruchu pasażerskiego torami dotrzeć do Nowej Wsi Wielkiej, skąd zjeżdżałyby na nieużytkowaną pasażerską linie nr 201 (na tej linii planuje się w Emilianowie budowę terminalu intermodanego), którą mogłyby ominąć stację Bydgoszcz Główna i dalej zmierzać w kierunku na północ.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Odważna teza mogąca wyjaśniać przyczyny chaosu na kujawsko-pomorskiej kolei

    W niemal każdej publikacji poświęconej zamieszaniu związanego z cięciami połączeń regionalnych podkreślamy, że główną przyczyną niekorzystnych dla mieszkańców decyzji jest nagłe odejście od planu przeprowadzanie wieloletniego przetargu. Zamiast tego podjęto się ,,na ostatnią” chwilę negocjacji z przewoźnikami, umów jednorocznych, gdzie pozycja negocjacyjna województwa była słaba, stąd też Polregio i Arriva mogli żądać wyższych stawek. Wciąż nie wyjaśniono dlaczego zrezygnowano z przetargu, ciekawą tezę w tym temacie przedstawia publicysta kolejowy Karol Trammer.

    Etykiety: kolej Karol Trammer
  • Kolejna spółka wojewódzka planuje inwestować na kredyt

    Rok 2021 jest pierwszym, w którym Województo Kujawsko-Pomorskie musi wydatkować ponad 30 mln zł na spłatę zobowiązań, jakie zależna od niego spółka zaciągnęła w 2010 roku na modernizację szpitali wojewódzkich, przed nami teraz dziesięć lat intensywnych spłat. Okazuje się, że wieloletnie zobowiązania planuje zaciągnąć też spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne.

Wiadomości z regionu