Jesteś tutaj: HomeInowrocławZmarł bp. Bogdan Wojtuś – zachorował na COVID-19

Zmarł bp. Bogdan Wojtuś – zachorował na COVID-19

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 20 październik 2020 14:09
Zmarł bp. Bogdan Wojtuś – zachorował na COVID-19 Fot: Archidiecezja Gnieźnieńska

We wtorek po południu zmarł bp. senior archidiecezji gnieźnieńskiej Bogdan Wojtuś, który pełnił funkcję biskupa pomocniczego. Wczoraj o modlitwę w jego intencji, z powodu ciężkiego stanu, apelował prymas Polski abp. Wojciech Polak. Bp. Wojtuś zachorował na COVID-19. Pochodził z okolic Bydgoszczy.

Jeszcze w sobotę 10 października udzielał sakramentu bierzmowania młodzieży w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gniewkowie. Po tym jak w sobotę 17 października potwierdzono u niego COVID-19, uczestnicy tamtej ceremonii, w tym wikariusze z Gniewkowa, do dzisiaj przebywają na kwarantannie. Kwarantanną z powodu kontaktu z chorym biskupem objęty został również prymas abp. Wojciech Polak.

 

Bogdan Wojtuś urodził się 4 lipca 1937 roku w Łasku Wielkim pod Bydgoszczą (okolice Buszkowa, w dzisiejszej gminie Koronowo. Do liceum uczęszczał w Sępólnie Krajeńskim. Po maturze wstąpił do seminarium duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1961 z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. W maju 1982 mianowano go rektorem Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Prowadził również zajęcia dydaktyczne w Prymasowskim Instytucie Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy. Od 1988 roku decyzją papieża św Jana Pawła II został biskupem pomocniczym w Gnieźnie.

 

Bp. Wojtuś patronował również komitetowi, który miał przygotować od strony Kościoła, pielgrzymkę papieża Jana Pawła II do Bydgoszczy w czerwcu 1999 roku. Zaangażowany był także o powrocie tytułu Prymasa Polski do arcybiskupstwa gnieźnieńskiego, zgodnie z historycznym dziedzictwem, co przypieczętował papież Benedykt XVI. Wcześniej ten tytuł przysługiwał biskupom warszawskim.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Fryzjerzy, kosmetyczki, restauratorzy, hotelarze i przedstawiciele innych branż, które zostały objęte obowiązkiem wdrożenia od 1 stycznia 2021 roku kas fiskalnych on-line, mogą wnioskować o indywidualne odroczenie tego obowiązku. Więcej - Fryzjerzy, restauratorzy i hotelarze w trudnej sytuacji mogą wnioskować o przesunięcie obowiązku wdrożenia kas fiskalnych on-line

Wiadomości z regionu