Jesteś tutaj: HomeInowrocławKruszwiczanie zainaugurują pielgrzymkę w Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Kruszwiczanie zainaugurują pielgrzymkę w Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław wtorek, 28 lipiec 2020 14:44
Archiwum 2013 Archiwum 2013 Fot: BPJG Marek Kępiński

28 lipca to dzień, w którym pierwszy pielgrzymi a Archidiecezji Gnieźnieńskiej byli już na trasie. W tym roku z uwagi na epidemię COVID-19 zdecydowano się zmienić formułę pielgrzymowania. W Archidiecezji Gnieźnieńskiej odbywać będzie się sztafetowo. Pielgrzymka wyruszy w środę 29 lipca.

Tradycyjnie pielgrzymka wyruszy z Gniezna, spod grobu św. Wojciecha. Jako pierwsi na szlak wyruszy czwórka pielgrzymów z Kujaw – dwóch związanych z grupą Kruszwicką oraz dwóch pielgrzymów z parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu, którzy dotrą do Wrześni. Stamtąd kolejnego dnia sztafetę przejmą przedstawiciele innych wylosowanych grup z Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W ten symboliczny sposób pielgrzymka ma zachować swoją ciągłość. Pozostali zainteresowani pielgrzymowaniem zaproszeni są do udziału w pielgrzymce duchowej, codziennie w parafiach skąd wyruszały grupy odbywać będzie się o godzinie 20:00 Msza Święta a po niej apel Jasnogórski. Pielgrzymi z Archidiecezji dotrą do Częstochowy przed sierpnia, na uroczystość Przemienienia Pańskiego.

 

Siedziba Archidiecezji Gnieźnieńskiej znajduje się co prawda w Wielkopolsce, ale ważną część stanowią pielgrzymi z Kujaw, oprócz wspomnianego Inowrocławia i Kruszwicy, wyruszali oni także z Gniewkowa czy Janikowa.

 

Bydgoszcz zbliża się do celu

W piątej 31 lipca na Jasną Górę dotrze piesza pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej, która również przyjęła formułę sztafetową, ale w nieco innym wydaniu. Do Częstochowy wyruszyło bowiem kilka grup z księżmi przewodnikami na czele, każdego dnia wędruje z nimi 5 osobowa grupa pielgrzymów, którzy dojeżdżają w ramach sztafety. Według organizatorów bydgoskiej pielgrzymki, w ten sposób weźmie w niej udział ponad 500 osób.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kujawianka i Legia Chełmża mocno mieszają w lidze (po 8 kolejkach IV ligi)

  Nowym liderem IV ligi jest Włocłavia Włocławek z dorobkiem 19 punktów, ten zespół rozegrał jednak jeden mecz więcej niż zespoły z niższych miejsc – dalej mamy Lidera Włocławek i Zawiszę Bydgoszcz z dorobkiem 17 punktów. Na 4 lokatę spadł natomiast Sporti Łochowo mający jeden punkt mniej.

 • Bramka zdobyta z przewrotki zagęściła sytuacje w IV lidze

  Po 7 kolejkach IV ligi po 16 punktów mają cztery zespoły, które przewodzą w tabeli. Dzięki najlepszemu bilansowi bramkowemu przewodniczy Lider Włocławek, dalej mamy Zawiszę Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Włocłavię Włocławek. Pozycje samodzielnego lidera Sportis stracił po pięknej bramce zdobytej z przewrotki przez Łukasza Galanciaka. Tę bramkę można zobaczyć na naszym skrócie meczu pomiędzy Sportisem a Kujawianka Izbica Kujawska.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Minister rolnictwa o PiS: ze zwierzęcia robi boga i dehumanizuje człowieka

  Ostatnie komunikaty wskazują, że kryzys w obozie Zjednoczonej Prawicy jest już bliski zażegnania, nowy front otwiera natomiast swoimi wypowiedziami minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski – jeden z dwóch ministrów konstytucyjnych reprezentujących województwo kujawsko-pomorskie, którego los w resorcie wydaje się przesądzony.

 • 84 zakażenia koronawirusem w DPS-ie w Wilkowiczkach

  84 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdziły testy w Domu Pomocy Społecznej w Wilkowiczkach – poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól. Zakażonych jest 76 pensjonariuszy – mężczyzn niepełnosprawnych intelektualnie.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu