Jesteś tutaj: HomeInowrocław75. lat temu zakończyła się okropna wojna, ale Polacy nie mogli w pełni świętować

75. lat temu zakończyła się okropna wojna, ale Polacy nie mogli w pełni świętować

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław piątek, 08 maj 2020 15:30

8 maja 1945 roku nastąpiła oficjalna kapitulacja III Rzeszy Niemieckiej, co kończyło II wojnę światową w Europie. Wojna toczyła się jeszcze przez jakiś czas przeciwko Japonii. Dzisiaj, pomimo epidemii COVID-19, pamiętano o tamtym wydarzeniu, poprzez symboliczne uczczenie ofiar i oddanie hołdu tym, którzy walczyli licząc, że swoim poświeceniem przyczynią się utrzymania przez Polskę niepodległości.

Kapitulacja nastąpiła na podstawie aktu podpisanego dzień wcześniej we francuskim Reims. Ze względów propagandowych Związek Radziecki doprowadził do podpisania jeszcze aktu kapitulacji w noc z 8 na 9 maja, stąd też Rosjanie do dzisiaj za dzień końca II wojny światowej w Europie uznają 9 maja.

 

W Inowrocławiu na Błoniach, przed siedzibą hitlerowskiego obozu przejściowego, hołd bohaterom i poległym oddał radny wojewódzki Jerzy Gawęda i radny miejski Maciej Basiński.

 

W Bydgoszczy przed Pomnikiem Walki i Męczeństw na Starym Rynku kwiaty złożył zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz.

 

Fot: UMB

 

Wojna się zakończyła, ale Polska w pełni suwerenna nie była, bowiem została podporządkowana Moskwie. Wielu żołnierzy, którzy walczyli z hitlerowcami, zostało skazanych przez komunistyczne władze – np. płk. Witold Pilecki – na śmierć, większość żołnierzy Armii Krajowej przez kolejne dziesiątki lat była przez władze prześladowana.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia Bydgoszcz świętuje stulecie

  Jeszcze przed kilkoma tygodniami planowano dość bogate obchody 100 rocznicy założenia Polonii Bydgoszcz – miał się odbyć turniej drużyn założonych w 1920 roku przez Powstańca Wielkopolskiego Edmunda Szyca oraz zawody żużlowe z najlepszymi zawodnikami na świecie. Własny scenariusz napisał koronawirus, choć być może część tych zamiarów uda się zrealizować nieco później.

  Etykiety: Polonia Bydgoszcz
 • Czy Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy się odbędą?

  Pierwotnie w dniach 2-7 czerwca na stadionie bydgoskiego Zawiszy miały się odbyć VII Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy. Patrząc na bydgoski kalendarz imprez sportowych – miało być to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych nad Brdą. Bydgoszcz to wydarzenie organizowała pierwszy raz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Liczba aktualnie chorych spadła poniżej setki

  Według danych na dzisiaj - mamy w województwie kujawsko-pomorskim 99 osób chorych na COVID-19. Jest to najniższy wskaźnik o 1 kwietnia, gdy liczba zachorowań w naszym województwie gwałtownie rosła. Obecnie notujemy tendencję spadkową i coraz bardziej widoczne wygaszanie epidemii.

  Etykiety: covid19 koronawirus
 • Rzecznik MZ: nie odnotowaliśmy wzrostu zakażeń w wyniku luzowania obostrzeń

  Pierwsze wyniki analizy nie wskazują, żebyśmy odnotowali wzrost zakażeń w wyniku łagodzenia obostrzeń – powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Przekazał też, że o kolejnym etapie znoszenia restrykcji poinformują premier i minister zdrowia.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu