Jesteś tutaj: HomeInowrocławBrejza do PKW: Zdecydowanie sprzeciwiam się organizacji wyborów w czasie epidemii

Brejza do PKW: Zdecydowanie sprzeciwiam się organizacji wyborów w czasie epidemii

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 01 kwiecień 2020 08:31

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza skierował do Państwowej Komisji Wyborczej pismo, w którym wskazuje, że nie ma możliwości przygotowania na terenie tego miasta wyborów prezydenckich, które planowane są na 10 maja, w związku z panującą epidemią koronawirusa.

Prezydent Brejza w swoim piśmie przedstawia kilkanaście argumentów, które w jego opinii uniemożliwiają przeprowadzenie wyborów prezydenckich w Inowrocławiu. Główny powód to wykorzystanie na potrzeby organizacji siedziby obwodowych komisji wyborczych placówek oświatowych. Gdyby do maja powróciły do nich uczniowie, to prezydent uważa, że organizowanie wyborów 10 maja, gdy przez budynek przewinąć mogą się setki albo i tysiące osób, narażać będzie na niebezpieczeństwo zarażenia dzieci i młodzież, która przyszłaby 11 maja na zajęcia lekcyjne. Z tego też powodu prezydent nie planuje organizować obwodów wyborczych w szkołach i przedszkolach, natomiast innych lokalizacji na ten cel ratusz nie posiada.

 

Kolejna kwestia to konieczność przeszkolenia członków komisji wyborczych. Do tej pory szkolenia organizowano w Teatrze Miejskim, w których brało około 400 osób. W dobie epidemii COVID-19 prezydent Brejza nie podejmie się organizacji takiego szkolenia. Brejza wskazuje też, że pracownicy delegowani do obsługi informatycznej wyborów, kierują do niego prośby o zwolnienie z tego obowiązku. Komisje wyborcze powinny się też wcześniej ukonstytuować, wybrać przewodniczącego, jego zastępce oraz podzielić się obowiązkami, co wymaga spotkań w grupach 5-11 osobowych, co może prowadzić do rozpowszechniania się koronawirusa.

 

Zapewnienie odpowiednich warunków pracy obwodowych komisji wyborczych musi być przede wszystkim bezpieczne. W obecnej sytuacji epidemiologicznej bezpiecznych warunków organizacji wyborów nie ma. Obowiązuje stan epidemii, wprowadzane są liczne ograniczenia, w tym zgromadzeń – pisze prezydent Inowrocławia – Jako gospodarz blisko 70-tysięcznego miasta, odpowiedzialny jestem za życie i zdrowie jego mieszkańców. Zdecydowanie sprzeciwiam się organizacji wyborów w czasie epidemii.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

    Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

  • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

    Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10

Wiadomości z regionu